Dalsza deforestacja może spowodować katastrofę klimatyczną

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Ostatnio przeprowadzone badania wykazują, że roślinność w dużym stopniu schładza planetę oraz absorbuje spore ilości dwutlenku węgla. Jednak jak wynika z modeli matematycznych, poziom zalesienia na naszej planecie wciąż będzie spadać.

 

Według badania opublikowanego w czasopiśmie PLoS ONE, naukowcy stworzyli model matematyczny aby przewidzieć dalsze wykorzystanie terenów przez kraje rozwijające się, deforestację oraz reforestację. Lasy obecnie pokrywają 30% powierzchni lądów na Ziemi ale w ciągu następnych dwustu lat wskaźnik ten spadnie do 22%. Od 1990 roku wycięto na całym świecie ponad 70 milionów hektarów lasów.

 

Autor badania Madhur Anand stwierdził, że przyszłości nie da się przewidzieć, ponieważ może dojść do zmian w rolnictwie, żywieniu czy produkcji żywności a model tego nie uwzględnia, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację, deforestacja jest poważnym problemem i wszystkie kraje powinny zdać sobie z tego sprawę.

 

Osobno przeprowadzone badanie, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wskazuje, że ekosystemy lądowe ochładzały planetę pochłaniając miliardy ton dwutlenku węgla, zwłaszcza w ciągu ostatnich 60 lat. Jednak wycinka lasów powoduje iż coraz większa ilość tego gazu cieplarnianego przedostaje się do atmosfery. Łatwo więc można dojść do wniosku, że Ziemia nie potrzebuje żadnych działań geoinżynieryjnych aby powstrzymać globalne ocieplenie.

 

 

Źródła:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0075890

http://www.pnas.org/content/early/2013/09/18/1314047110.abstract

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj