Stany Zjednoczone przygotowują się na robotyzację sił lądowych

Kategorie: 

Robotyzacja armii jest kluczowa z ekonomicznego punktu widzenia. Dlatego też amerykańska armia planuje do 2030 roku wykorzystać militarnie część robotów. Uzbrojone maszyny, zarówno jeżdżące jak i te kroczące, są obecnie testowane w walce w Afganistanie.

 

Lotnictwo zostało już obecnie w dużej mierze zrobotyzowane a wykorzystanie bezzałogowców jest tak powszechne, że niektórzy złośliwi nazywają amerykańskiego prezydenta Obamę, „królem dronów". Generał Richard Cone ujawnił właśnie, że Stany Zjednoczone zamierzają zrobotyzować również siły naziemne.

 

Trend ten tłumaczony jest tym, że wyszkolenie żołnierzy kosztuje bardzo drogo, dlatego warto inwestować w automatyzację pola walki. Cone zapowiedział wyposażenie w uzbrojone roboty podstawowych jednostek uderzeniowych. Na wyposażeniu mają się znaleźć gąsienicowe systemy takie jak MAARS, które są uzbrojone w karabiny maszynowe i mogą działać autonomicznie lub być zdalnie sterowane. Dzięki wykorzystaniu takich technologii ma się udać zmniejszenie liczebności armii przy jednoczesnym zachowaniu jej zdolności bojowych.

Rozwojem konstrukcji, które będą mogły być wykorzystane przez armię zajmuje się amerykańska agencja DARPA. Jednym z przykładów robotów przyszłego pola walki jest BigDog, zwany też kolokwialnie mułem. Jest to robot kroczący stworzony przez firmę Boston Dynamics, która została ostatnio kupiona przez korporację Google. Oficjalnie ma to być urządzenie transportujące zaopatrzenie, ale z łatwością można sobie wyobrazić stada takich mułów z bronią, które działając autonomicznie będą wykonywać misje zarządzane z bezpiecznego biura na innym kontynencie.

 

Robotyzacja armii wydaje się obecnie czymś nieuniknionym, a wizja konfliktu, w którym po obu stronach walczą roboty może się ziścić szybciej niż wyobrażali to sobie autorzy scenariuszy i książek science fiction.

 

 

Źródło: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem