Pierwsi zmodyfikowani genetycznie ludzie mogą pojawić się już w 2017 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Dzięki inżynierii genetycznej, potrafimy modyfikować DNA organizmów żywych. Zwykle dotyczyło to bakterii, wirusów, roślin i zwierząt. Wielu naukowców jest zaniepokojonych faktem, że już wkrótce inżynieria genetyczna będzie stosowana bezpośrednio u ludzi.

 

CRISPR/Cas-9 to przełomowa technika pozwalająca na edycję genów. Te "molekularne nożyczki" funkcjonują niczym edytor tekstu - dzięki nim, można wycinać dowolne elementy i wstawiać nowe. Metoda CRISPR była już stosowana przykładowo przez naukowców z uniwersytetu Sun Yat-sena w Guangzhou, którzy w 2015 roku zajmowali się modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Zgodę na prowadzenie takich badań otrzymali również specjaliści z Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

 

Gdy weźmiemy to pod uwagę łatwo dojść do wniosku, że prędzej czy później przyjdzie czas na człowieka. Tak się składa, że amerykańska firma biotechnologiczna Editas Medicine chce zajmować się edytowaniem ludzkiego kodu genetycznego. Pierwszy człowiek o zmodyfikowanych genach ma pojawić się już w przyszłym roku. Editas Medicine będzie właściwie pierwszą firmą, która zajmie się leczeniem pacjentów ze schorzeniami genetycznymi.

 

Modyfikowanie ludzkich genów w Stanach Zjednoczonych jest zabronione, ale firma biotechnologiczna już złożyła wniosek do odpowiedniego urzędu z nadzieją na uzyskanie zgody. Wiele wskazuje na to, że rok 2017 zostanie zapisany na kartach historii jako przełomowy w dziedzinie genetyki.

 

Wielu naukowców i ekspertów jest oczywiście bardzo zaniepokojonych tym, że technika CRISPR będzie wkrótce stosowana u ludzi. Zmiany wprowadzane w kodzie genetycznym będą przechodzić na następne pokolenia. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiemy czy jest to dla nas w 100% bezpieczne. Nie można przecież wykluczyć, że w bliżej nieokreślonej przyszłości kobiety zaczną rodzić mutanty. Z drugiej strony, postępu zwyczajnie nie da się powstrzymać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Jak sami naukowcy są

Jak sami naukowcy są zaniepokojeni tą sytuacją to znaczy że gorzej być nie może... Racja... W tej sytuacji sprawa jest prosta... Czasem trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i coś zniszczyć aby coś uratować... Pozbądźcie się formuły czy jak to się nazywa i nie prowadźcie więcej badań nad czymś co zagraża faktem że zrobicie z ludzi manipulowane programowane cyberpotwory bez uczuć albo z czyimiś uczuciami... Już nie mówiąc o rekompensacie dla tych na których prowadziliście badania... Nie wiesz jak to jest być przepraszam za sformułowanie ale nie wiem jak to lepiej określić być zlepkiem uczuć i emocji do tego do tego stopnia że potrafisz rozpoznać kim wewnętrznie jesteś w danym momencie... I zastanówcie się skąd się wzięło tyle różnych chorób... Z promnieniowania o którym nie chcecie mówić i udajecie że nie wiecie o co chodzi i poprzednich modyfikacji... Trafisz np na stół operacyjny i skąd wiesz co z Tobą robią gdy jesteś w narkozie? Nie wiesz... No właśnie... Prawda jest taka że zamiast wymyślać niby nowe techniki leczenia powinni przestać truć i napromieniowywać i wymyślać bzdury.. No ale ch#j ja jedna sobie z tym szajsem nie poradzę a zwolenników mam niewielu raczej w ogóle nie mam

 

Portret użytkownika X

W życiu jeszcze nie

W życiu jeszcze nie przeczytałem takiej ilości bzdur i głupoty w jednym komentarzu............. bardzo dobrze ze będom modyfikowani genetycznie ludzie może wreszcie zaczniemy zwienkszać ludzią inteligencje bo jak czytam komentarze w internecie to widze ze coraz bardziej tego potrzebujemy ............

Skomentuj