Genetycy chcą po raz pierwszy zmodyfikować geny człowieka

Kategorie: 

Źródło: Flickr/NIH Image Gallery/CC BY 2.0
Amerykańska firma biotechnologiczna Editas Medicine przygotowuje się do wielkiego eksperymentu - chce wykorzystać specjalną technikę genetyczną aby edytować ludzkie DNA. Uczeni mają nadzieję, że dzięki specjalnej terapii uda się wyleczyć choroby genetyczne, lecz niesie to ze sobą także wielkie niebezpieczeństwo oraz konsekwencje, których do końca jeszcze nie znamy.

 

Genetycy chcą skorzystać z techniki umożliwiającej edycję genów, zwanej CRISPR/Cas9. Przypomina ona edycję zwykłego tekstu - pozwala na odnalezienie i usunięcie wybranego fragmentu DNA oraz wstawienie w jego miejsce dowolnego kodu. Jest to ta sama technika, którą wykorzystali chińscy naukowcy w celu dokonania modyfikacji genetycznej ludzkiego zarodka. Badacze z Uniwersytetu Sun Yat-sena w Guangzhou przyznali jednak, że metoda ta jest bardzo nieefektywna.

 

Firma Editas Medicine chce prowadzić swoje zabiegi na osobach cierpiących na wrodzoną ślepotę Lebera - dziedziczną chorobę o podłożu genetycznym, która powoduje stopniową utratę wzroku. Przyczyną tej dolegliwości jest wadliwe działanie genu kodującego białko, które jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzania procesu widzenia.

 

Pierwsza w historii edycja ludzkiego DNA ma nastąpić w 2017 roku. Zanim do tego dojdzie, uczeni powinni upewnić się że wszystko pójdzie zgodnie z ich planem i nie dojdzie do niepożądanych skutków ubocznych. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiemy w jaki sposób można byłoby cofać niepożądane zmiany - nie wiemy nawet jakie to mogą być zmiany i czy zdołamy je w ogóle wykryć.

 

 

Źródło: http://www.sott.net/article/306723-Genetically-modified-humans-could-exist-within-2-years

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika test

Wiesz co... mutanty już są

Wiesz co... mutanty już są własnie bez zabawy genetyką. To się dzieje losowo. Kiedy będzie możliwość ingerencji w geny, to może uda się zmniejszyć populację obecnych mutantów.
Wiele jest osób z problemami genetycznymi i zapewne każdy chciałby żyć piękny i młody a bez edycji kodu genetycznego takie cechy trafiają się tylko 0.0001% ludzi... .

Portret użytkownika OJOJOJ

Gratulacje!   Cytuję:  "Pierw

Gratulacje!
 
Cytuję: 
"Pierwsza w historii edycja ludzkiego DNA ma nastąpić w 2017 roku"
 
Gratulacje!
Już niedługo będziemy żyć tak, jak w filmie MATRIX.
"KOMUś" bardzo na tym zależy, żeby móc nami wszystkimi manipulować
i wepchnąć nas w wieczną NIEWOLę. 

Portret użytkownika alien

Wepchnąć w niewolę? Uważasz,

Wepchnąć w niewolę?
Uważasz, że jesteś wolnym człowiekiem?
Jeśli tak, to nie płać VAT-u, nie płać na kościół z podatków, zetnij drzewo na swoim polu... itd...
Nie jesteś wolnym człowiekiem (to, że nie widzisz krat, nie znaczy, że nie jesteś więźniem):
"Najbardziej zniewolony jest ten, kto uważa, że jest wolny"

Skomentuj