Jesteśmy o kolejny krok bliżej do osiągnięcia nieśmiertelności

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy opracowali kolejną metodę, która może zapewnić nam długowieczność. Tym razem odkryto jak zbudować w pełni bezpieczne końcówki chromosomów, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek ludzkiego organizmu. Dokonali tego specjaliści z Uniwersytetu Stanforda.

 

Te końcowe fragmenty chromosomów to telomery. Z czasem skracają się one co charakteryzuje się brakiem możliwości podłączenia do innych chromosomów. Nazywa się to limitem Hayflicka. Z tego powodu, podczas podziału komórki ludzkie w hodowli komórkowej obumierają po około 50 podziałach, a wcześniej zaczynają wykazywać oznaki starzenia, gdy zbliżają się do granicy.

 

Naukowcy na całym świecie od wielu lat poszukują sposobu na przedłużenie tych odcinków DNA. Liczne badania wykazały, że pomaga w tym utrzymanie zdrowego stylu życia i niektóre diety, które mogą spowolnić skracanie telomerów. Gdy telomery zbliżają się wielkością do limitu Hayflicka, człowiek zaczyna się starzeć i gwałtownie zwiększa się ryzyko zachorowania na raka.

 

Wcześniej w poszukiwaniu nieśmiertelności badano homary, duże skorupiaki morskie, które w ogóle się nie starzeją. Okazuje się, że posiadają mechanizm samoleczenia swojego DNA i potencjalnie mogą żyć wiecznie. Enzym zaangażowany w ten proces nazwano telomerazą. Jest on zaangażowany w naprawę DNA, co wpływa na telomery, powodując ich rozszerzenie i przywrócenie ich pierwotnej długości.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nową technologię, która wykorzystuje zmodyfikowane RNA, zawierające gen telomerazy. Wprowadzenie takiego kwasu rybonukleinowego do hodowli ludzkich komórek pozwoliło na uruchomienie aktywności telomerazy i w ciągu dwóch dni telomery się wydłużyły, a następnie zaprogramowane nowe RNA uległo całkowitemu rozkładowi. Powstałe nowe komórki zachowują się jakby były młodsze i dzielą się o wiele razy częściej niż inne w grupie kontrolnej.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Tylkomedycyna.pl

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Nieśmiertelność to fikcja i

Nieśmiertelność to fikcja i filozofia dla naiwnych. W Polsce umiera na raka 300 osób dziennie. Czy oni również byliby niesmiertelni? A co z pielgrzymami, którzy jechali do Medjugorie, a spotkali Matkę Boską bredzej niz się spodziewali? Wystarczy wyobrazić sobie świat, w którym nikt nie umarł od naszer ery, by z tej koncepcji szybko zrezygnować. Natura jest dużo mądrzejsza od naszych prymitywnych poglądów i trzeba żyć zgodnie z jej wskazaniami i wolą. 

Portret użytkownika suawco

"elixir" młodości już działa

"elixir" młodości już działa - firma BioViva jednak go faktycznie odkryła, a mój wcześniejszy komentarz się zdeaktualizował! Wcześniej naukowcy mieli dylemat - że podając enzym przedłużający telomery odmładza się wprawdzie komórkim, ale również nowotworowe, jednak logika wskazuje, że jeśli ten enzym będzie podany zanim rak zacznie opanowywać organizm, to zdrowe komórki, a raczej ich kod DNA zdąży się uodpornić dzieki wydłużeniu telomerów i naprawić drobniejsze uszkodzenia bez konieczności właczania apoptozy. A prezeska firmy już rok temu w 2016 przesła taką terapię wydłużania telomerów, udała się, ale zabieg musieli zrobić w Columbii, gdyż w USA jest to zabronione. Trudno się dziwić, przecież żaden system emerytalny nie wytrzymałby tego.

Portret użytkownika antypicer

O tym pomyśle i próbach

O tym pomyśle i próbach przedłużania telomerów było już głośno w latach 90-ch ale powstał wtedy inny problem - komórki mogły wprawdzie dzielić się dalej, ale proces odrzucania zmutowanych komórek był blokowany i organizm opanowywały nowotwory. Czyli bez mechanizmu skutecznej naprawy DNA pomysł nie ma sensu. Słowem - ściema!

Skomentuj