Wahadłowiec X-37B przebywa na orbicie ponad 500 dni

Kategorie: 

Źródło: United Launch Alliance/Boeing

Bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny Boeing X-37B wciąż przebywa na orbicie okołoziemskiej. Maszyna została wyniesiona 20 maja 2015 roku przy pomocy rakiety Atlas 5 z przylądka Canaveral. Od tamtego startu minęło już ponad 500 dni.

 

Samolot X-37B odbywa już czwarty lot w swojej historii. Szczegóły misji kosmicznej na ogół pozostają tajne. Podczas zeszłorocznego startu do wiadomości publicznej podano, że na pokładzie wahadłowca testowany będzie eksperymentalny silnik jonowy Halla oraz różne zaawansowane materiały.

 

Poprzedni, trzeci lot rozpoczął się pod koniec 2012 roku i trwał aż 675 dni. Była to najdłuższa misja kosmiczna w ramach tego programu. Obecnie, samolot X-37B przebywa na orbicie ponad 500 dni i tak naprawdę nie wiadomo kiedy wyląduje na Ziemi. Amerykańscy wojskowi twierdzili, że wahadłowiec może wylądować pod koniec bieżącego roku.

Źródło: United States Air Force

Na chwilę obecną nie podaje się żadnej przybliżonej daty ewentualnego lądowania tego samolotu. Jeśli dron X-37B ma pobić swój dotychczasowy rekord, powinien pozostać na orbicie przynajmniej do marca 2017 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj