Broń laserowa posłuży do detonowania ładunków wybuchowych

Kategorie: 

Źródło: USA Army
Rozbrajaniem bomb oraz min mogą zajmować się jedynie dobrze wyszkoleni specjaliści (saperzy) i jest to bardzo niebezpieczny zawód. Amerykańskie wojsko chce odmienić ten stan rzeczy dzięki specjalnej maszynie bojowej, wyposażonej w długie mechaniczne ramię i broń laserową.

 

US Army i US Air Force wspólnie pracują nad projektem bardzo wytrzymałego pojazdu opancerzonego MRAP. Wóz bojowy jest wyposażony w ramię, dzięki któremu można podnosić obiekty o masie do 20 kilogramów, oraz broń laserową należącą do amerykańskich sił lotniczych. Operatorzy będą mogli detonować ładunki wybuchowe z odległości do 300 metrów oraz przenosić różne obiekty bez konieczności opuszczania pojazdu.

Źródło: US Army

Rozwiązanie to ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla żołnierzy - zarówno przed eksplozjami podczas neutralizacji min oraz bomb jak i przed zasadzkami. Nowa maszyna z bronią laserową może zostać wcielona do służby już w najbliższym czasie. We wrześniu bieżącego roku technologia ta będzie jeszcze testowana w bazie lotniczej Tyndall na Florydzie.

 

 

Źródło: http://www.army.mil/article/149464/Army__Air_Force_take_bomb_disposal_to_new_level_with_lasers/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj