Amerykańska armia zaprezentowała wybuchoodporną tapetę

Kategorie: 

Źródło: U.S. Army
W Pentagonie podczas niedawnej wystawy zaprezentowano różne wojskowe innowacje. Jeden z wynalazków zasłużył na szczególną uwagę - jest to niezwykła tapeta na ścianę, która potrafi w znacznym stopniu wzmocnić ściany budynku.

 

Omawiana tapeta składa się z włókien kevlarowych, osadzonych w elastycznej folii polimerowej. Choć dla przeciętnego człowieka nie miałaby ona zbyt wielkiego zastosowania - chociażby ze względów estetycznych - to amerykańskim żołnierzom może nawet uratować życie. Jej główną zaletą jest to, że zwiększa ona wytrzymałość ściany budynku.

 

W rzeczywistości tapeta ta była testowana już w 2009 roku. Ściana bez tego materiału rozwalała się po jednym silnym uderzeniu. Badacze wykonywali eksperymenty za pomocą małej metalowej kuli do niszczenia budynków. Jednak po zastosowaniu tej tapety, ściana stała się znacznie mocniejsza.

 

Materiał ten określany jest jako wybuchoodporny z jednej prostej przyczyny. W przypadku gdyby zamachowcy chcieli wysadzić ścianę budynku, za którą znajdowaliby się żołnierze, otrzymaliby oni skuteczną ochronę przeciwko wszelkim odłamkom, które w momencie wybuchu mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich życia.

 

 

Źródło: http://www.army.mil/article/148786/Engineers_develop_ballistic_wallpaper_to_reinforce_temporary_shelters/

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj