Bezzałogowiec X-37B wyruszył w kolejną tajną misję kosmiczną

Kategorie: 

Dron X-37B, wizja artystyczna - źródło: NASA/Marshall Space Flight Center
Należący do amerykańskich sił lotniczych dron X-37B wystartował kilka dni temu z kolejną misją - niemal wszystkie szczegóły na jej temat pozostały tajne. Jedyna informacja, jaka została podana mediom, dotyczy testowania eksperymentalnego silnika jonowego Halla oraz różnych zaawansowanych materiałów.

 

Bezzałogowiec X-37B już kilka razy wykonywał loty na orbicie okołoziemskiej. Wszystkie misje kosmiczne tej maszyny słyną z tajemniczości. Pierwszy lot miał miejsce w 2010 roku i trwał 224 dni. Dron wystartował po raz drugi w 2011 roku, lecz na orbicie znajdował się przez 489 dni. Natomiast trzeci lot odbył się pod koniec 2012 roku - misja tego bezzałogowca trwała aż 675 dni i zakończyła się w październiku zeszłego roku.

Źródło: United States Air Force/Michael Stonecypher

W tym tygodniu, X-37B został po raz czwarty wyniesiony na orbitę z przylądka Canaveral (południowo-wschodnie wybrzeże USA). Dokonano tego za pomocą rakiety Atlas 5. Należy jednak dodać, że US Air Force posiada dwa egzemplarze tej maszyny - OTV-1 i OTV-2 (Orbital Test Vehicle). Nie podano do wiadomości która z nich bierze udział w obecnej misji.

Źródło: US Air Force

Amerykańscy wojskowi powiedzieli, że X-37B może wylądować na Florydzie w połowie lub pod koniec 2016 roku. Zakładając iż koniec misji nastąpi w grudniu przyszłego roku, lot ten może tym razem potrwać nawet 590 dni.

 

 

Źródło: http://in.reuters.com/article/2015/05/20/us-space-launch-minishuttle-idINKBN0O522N20150520

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj