Stosowanie molekularnych nożyczek CRISPR może powodować setki przypadkowych mutacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Metoda edycji genów CRISPR, określana mianem molekularnych nożyczek, to narzędzie, które może pozwolić na eliminację wielu chorób o podłożu genetycznym. Niestety również i ta metoda może okazać się niebezpieczna. Naukowcy z Columbia University of Medical Center ostrzegają, że stosowanie tej techniki może wiązać się z powstaniem wielu mutacji w genomie.

 

Podczas badań na myszach, które zostały wcześniej poddane terapii genowej z zastosowaniem metody CRISPR celem usunięcia genu prowadzącego do szybkiej ślepoty odkryto, że u gryzoni powstało ponad 1500 mutacji pojedynczego nukleotydu oraz ponad 100 delecji i insercji. Jednak najbardziej niepokoi fakt, że żadna mutacja nie została przewidziana przez algorytmy komputerowe, które są często wykorzystywane przez naukowców do wykrywania defektów.

Współautor badania Stephen Tsang powiedział, że nawet jedna mutacja w nukleotydzie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć jakie skutki uboczne może powodować mutacja, jaki będzie miała wpływ na kolejne pokolenia i czy nauka będzie w stanie "naprawić" defekt. Dlatego Tsang twierdzi, że naukowcy powinni dokonywać sekwencjonowania całego genomu, a nie tylko fragmentów.

 

Chiny przeprowadzają obecnie pierwsze badania kliniczne z zastosowaniem metody CRISPR i są obecnie liderem na tym polu. Tuż za nimi są Stany Zjednoczone, które w przyszłym roku przeprowadzą własne eksperymenty.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj