Obserwacje zwierząt pomogą w lepszym programowaniu przyszłych robotów

Kategorie: 

www.sxc.hu
Jak wielofunkcyjne, wytrzymałe, "inteligentne" i ludzkie mogą być przyszłe roboty? Czy maszyny mogą być idealne, w przeciwieństwie do ludzi? Tego nie wiedzą nawet naukowcy, jednak obserwacja natury, a w szczególności zwierząt z pewnością umożliwi lepszy rozwój robotów, których możliwości mogą się kiedyś okazać nawet wielokrotnie większe od człowieka.

 

Jak dowiadujemy się z badania opublikowanego w Proceedings of the National Academy of Sciences, naukowcy zajęli się obserwacją zwierząt i ich zachowań w terenie. Zwrócono uwagę iż zwierzęta zostawiają swój znak gdziekolwiek pójdą, aby pokazać tam swoją obecność, jednak mogą również tego nie robić w przypadku gdy teren został już niedawno "zaznaczony" przez członka tego samego gatunku. Uczeni twierdzą, że to badanie ma istotne znaczenie dla zwierzęcej społeczności oraz w jaki sposób rozprzestrzenia się epidemia.

 

Dr. Luca Giuggioli z Department of Engineering Mathematics and School of Biological Sciences w Wielkiej Brytanii powiedziała, że badanie pokazuje podobieństwa pomiędzy mechanizmami interakcji ze środowiskiem w przypadku kolonii owadów, które mogą znaleźć zasoby, lub populacji zwierząt, które tworzą swoje terytorium. Dzięki uzyskanym danym można stworzyć nową platformę dla rozwoju bardziej efektywnych algorytmów, przeznaczonych do sterowania robotami w misjach poszukiwawczych i ratowniczych, monitorowania środowiska czy nadzorowania.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj