Stworzono robota zasilanego energią słoneczną, który może obserwować przyrodę przez wiele lat

Kategorie: 

Źródło: Georgia Tech

Na uniwersytecie Georgia Institute of Technology w USA stworzono robota leniwca do obserwacji zwierząt, roślin i ich środowiska. SlothBot pozostaje incognito nie zdradza się i może latami wisieć na improwizowanej „gałęzi”, ładując się ze Słońca.

 

Nowy robot do obserwacji przyrody był testowany przez kilka miesięcy w ogrodzie botanicznym w Atlancie. Tam SlothBot poruszał się wzdłuż 30-metrowej linki stalowej rozciągniętej między dwoma drzewami. W większych systemach ekologicznych będzie mógł przemieszczać się z jednej linki na drugą, pokrywając w miarę potrzeb znacznie większy obszar obserwacji.

 

Obudowa robota leniwca, która została wydrukowana na drukarce 3D, a wbudowane czujniki umożliwiają też stały pomiar temperatury powietrza i poziomu dwutlenku węgla. Według autorów projektu powolność i wysoka wydajność energetyczna sprawiają, że SlothBot jest niezbędny do ciągłego monitorowania przez wiele miesięcy, a nawet lat. 

 

Według założeń projektu, robot leniwiec może pomóc monitorować zagrożone gatunki zwierząt i roślin przy minimalnej interwencji człowieka, a w rolnictwie może pomagać zauważyć choroby gleby lub inwazję szkodników jeszcze przed rolnikami.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj