Dlaczego zebry mają paski na swoim ciele?

Kategorie: 

Dotychczas uważano, że czarne i białe paski pomagają zebrom wtopić się w krajobraz. Amerykańscy naukowcy stwierdzili jednak, że ten nietypowy wzór na ciele zwierzęcia ma zupełnie inne zastosowanie.

 

Badacze w końcu ustalili, dlaczego zebry mają niezwykłe czarno - białe kolory. Według nich, rozpowszechniona teoria, że czarne i białe smugi pomagają wtopić się w krajobraz, w rzeczywistości jest błędna. Najprawdopodobniej paski odstraszają muchy, które przenoszą choroby.

 

Paski mają różną szerokość i utrudniają lądowanie owadom. Na głowie i na nogach „taśmy” są cieńsze, a to właśnie te obszary są najbardziej narażone na ukąszenia insektów, ssących krew. Hipoteza, że umaszczenia pomaga w kamuflażu, została szybko obalona. Zebry większość czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a nie w buszu.

 

Inna popularna teoria sugeruje, że paski maja zmylić drapieżniki i nie pozwala określić dokładnej wielkości zwierzęcia. Według naukowców z University of California także i to założenie jest błędne. Udowodniono, że kolory zebry nie przeszkadzają lwom w udanych polowaniach. Inne teorie, że paski pomagają zwierzętom regulować temperaturę w bezlitosnym słońcu Afryki, czy stanowią rzekomy środek identyfikacji, także zostały odrzucone.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications, badacze dowiedli, że paski są ściśle powiązane z gryzieniem much. Sama sierść nie stanowi wystarczającej ochrony. Potrzeba dodatkowych zabezpieczeń. Zebry są szczególnie narażone na choroby przenoszone przez muchy. Naukowcy są pewni, że rozwikłali tajemnicę umaszczenia zebr.

 

 

Źródło: http://tylkoprzyroda.pl/wideo/naukowcy-odkryli-dlaczego-zebra-ma-paski

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem