Badacze odkryli wulkan, który doprowadził do największej erupcji od 3.700 lat

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Dotychczas uważano iż najpotężniejszą erupcję w czasach historycznych spowodował wulkan Tambora w 1815 roku. Najnowsze badania zidentyfikowały jednak inny wulkan, którego erupcja była nawet dwukrotnie większa.

 

Naukowcy z Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne połączyli między innymi dane historyczne i datowanie radiowęglowe oraz doszli do wniosku, że w 1257 roku doszło do potężnej erupcji indonezyjskiego wulkanu Samalas, który wyrzucił słup dymu i popiołu na wysokość około 43 kilometrów. Jego erupcja była dla porównania 8-krotnie potężniejsza od erupcji wulkanu Krakatoa z 1883 roku i dwukrotnie silniejsza niż erupcja Tambory w 1815 roku.

 

Autor badania Franck Lavigne wyjaśnił, że erupcja wulkanu Samalas o której mowa, była znana przez wielu naukowców, jednak głównym problemem mogło być to iż każdy z nich pracował indywidualnie. W skład grupy, która przeprowadzała badanie wchodzili między innymi geolodzy, geochemicy, geografowie, historycy oraz specjaliści od datowania radiowęglowego. Lavigne uważa, że ma to kluczowe znaczenie dla prac nad innymi erupcjami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj