Specjalne urządzenie pozwala tłumaczyć język delfinów na mowę człowieka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Uczeni z zadowoleniem ogłosili, że udało im się opracować urządzenie, które przetłumaczyło odgłosy wydawane przez delfiny na mowę ludzką. Pierwsze w historii słowo, jakie udało się przetłumaczyć, to "Sargasuum" - rodzaj wodorostów.

 

Niezwykły międzygatunkowy translator zbudowała między innymi biolog morska dr Denise Herzing. Nazywa się on Cetacean Hearing and Telemetry (Chat) albo po prostu Chat i powstał w sierpniu ubiegłego roku. Aparat jest zamknięty w wodoszczelnej powłoce i zawiera kilka hydrofonów, które wykrywają gwizdy delfinów. Urządzenie ma 10 razy większy próg słyszalności od ucha ludzkiego. Aby był w stanie przetłumaczyć pisk najpierw musiał rozpoznać stały sygnał, który delfiny używały w odniesieniu do tych wodorostów.

 

Herzing wskazuje, że test ten został bardzo ograniczony, ale jest bardzo ważne osiągnięcie, ponieważ szybkie postępy w przetwarzaniu danych pozwalają mieć nadzieję, że wkrótce będziemy mieć realną szansę, aby normalnie rozumieć te zwierzęta w czasie rzeczywistym i rozmawiać z nimi w ich języku.

 

Aktualnie uczeni z innych ośrodków pracują nad specjalnymi algorytmami pozwalającymi na lepsze gromadzenie informacji i porównywanie gwizdów w różnych sytuacjach, tak, aby odnaleźć występujące wzory, które doprowadzą ich do konkretnych słów i zdań. Praca jest jednak warta zachodu, ponieważ pierwszy sukces urządzenia Chat pokazuje, że mamy potencjał do dokonania pierwszego w historii porozumienia z innym gatunkiem inteligentnym.

 

 

Źródło: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj