Uczeni twierdzą, że karaluchy posiadają osobowość

Kategorie: 

Źródło: Public Health Image Library (PHIL) of the Center of Desease Control
Karaluchy często określane są jako obrzydliwe owady a gdy tylko pojawią się w czyimś domu, pierwsze co przychodzi człowiekowi do głowy jest wytępienie szkodnika. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że nawet karaluchy mogą posiadać indywidualną osobowość.

 

Badacze z Université Libre de Bruxelles dokładnie analizowali zachowanie karaluchów, gdy te znajdowały się w nowej, otwartej przestrzeni. Początkowo sądzono, że jeśli wszystkie owady posiadają taką samą osobowość, to będą zachowywać się w ten sam sposób. Jednak obserwacje wykazały coś zupełnie innego a uczeni doszli do wniosku, że karaluchy, podobnie jak ludzie, mogą posiadać indywidualną osobowość.

 

Na podstawie badań wyróżniono dwie kategorie karaluchów - nieśmiałe (ostrożne) i odważne (odkrywcy). Jak można się już domyśleć, owady z pierwszej kategorii znajdując się w otwartej przestrzeni zachowywały się ostrożnie i spędzały sporo czasu na poszukiwaniu schronienia. Natomiast druga kategoria karaluchów była "odważna", tj. przez większość czasu badała otoczenie, jakby nie obawiała się żadnych zagrożeń.

 

Sam fakt że naukowcy postanowili badać, czy karaluchy posiadają własną osobowość może nieco dziwić. Jednak autorzy badań wyjaśniają, że szukają w ten sposób syndromów zachowań, które pomogą je skategoryzować i udostępnią więcej informacji o istniejących synergiach między osobowością a zachowaniem społecznym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika John Moll

Niestety tak działa nauka -

Niestety tak działa nauka - najpierw muszą coś obserwować w ramach badań, wyciągnąć wnioski a potem przeprowadzać kolejne aby sprawdzić, czy wyniki poprzednich będą się pokrywały z następnymi.

Swoją drogą raz czytałem o takim badaniu - sprawdzano czy sroki rzeczywiście kradną błyszczące się rzeczy. Żaden z ptaków ani razu nawet nie ruszył przedmiotu. Naukowcy skomentowali, że plotki o srokach-złodziejkach są nieprawdziwe. Nie uwzględnili jednak tego, że sroki są bardzo inteligentne i nie ruszały błyszczących się rzeczy bo najwyraźniej nie miały na to ochoty, lub po prostu wiedziały że są obserwowane a skoro były zamknięte w klatkach to tego nie zrobiły. Zaś ze swojego doświadczenia wiem, że sroki lubią kraść i są bardzo ciekawskie - już 2-3 razy widziałem sroki w akcji Wink zwykle interesują je łyżeczki.

Skomentuj