Licza powodzi w Europie do 2050 roku może się podwoić

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
Z przeprowadzonej analizy danych wynikają mało optymistyczne predykcje. Do 2050 roku Europę będą nawiedzać dwa razy większe ilości ekstremalnych powodzi niż ma to miejsce obecnie, natomiast straty z nimi związane wzrosną niemal pięciokrotnie.

 

Jak twierdzą uczeni, najnowsza analiza daje jeszcze lepsze dowody w porównaniu do poprzednich badań na to, że zmiany klimatu spowodują częstsze powodzie w Europie. Tym razem wzięto pod uwagę wzory powodzi, które konsekwentnie wpływają na kilka dorzecz rzek jednocześnie, zamiast oceniać zagrożenie powodziowe dla każdego dorzecza z osobna.

 

Zespół naukowców, któremu przewodził Brenden Jongman z VU University w Amsterdamie, dokonał analizy danych, gromadzonych od 1990 roku, które dotyczą szczytowych przepływów wody w rzekach i znaleziono w nich wyraźne wzory. Jednym z przykładów jest to, że przepływy maksymalne w Dunaju często pokrywają się ze szczytowymi przepływami w Łabie, co miało miejsce w zeszłe lato.

 

Gdy opracowano korelacje między dorzeczami, uczeni wprowadzili te dane do modeli klimatycznych, które przewidują wzorce opadów i temperatury do 2050 roku, co pozwoliło ocenić częstotliwość występowania powodzi. Według przewidywań, ekstremalne powodzie będą pojawiać się co 10 lat, zastępując obecną częstotliwość, która wynosi 16 lat. Model sugeruje również, że średnia roczna strata w Europie w wyniku powodzi będzie wynosić 23 miliardy euro w 2050 roku.

 

Dla porównania w latach 2000-2012 koszty te wynosiły niemal 5 miliardów euro. 2/3 dodatkowych zniszczeń spowodowane będą wzrostem gospodarczym i rozwijającą się populacją, co oznacza, że więcej ludzi będzie zamieszkiwało obszary zagrożone powodzią. Natomiast pozostała 1/3 będzie dotyczyć postępujących zmian klimatycznych. Brenden Jongman sugeruje, aby zarządzanie powodziami odbywało się na skalę europejską, zamiast opierać się na pojedyńczych działaniach w poszczególnych krajach.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn25146-double-flood-trouble-for-europe-in-the-next-40-years.html#.UxWjbON5NWJ

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj