Zmiany klimatu doprowadzą do coraz potężniejszych huraganów

Kategorie: 

Źródło: NASA
Supertajfun Hiyan, jaki nawiedził Filipiny, jest oficjalnie najpotężniejszym sztormem w historii. W niektórych częściach kraju wiatr wiał ze stałą prędkością 305 km/h a w porywach nawet 380 km/h. Naukowcy twierdzą, że jego ogromna siła jest wynikiem zmian klimatycznych.

 

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), Hiyan jest dopiero pierwszą z całej serii burz tropikalnych nowego typu, które uderzają z siłą broni jądrowej dużego kalibru. Jak twierdzą eksperci, sytuację pogarsza podnoszący się poziom wszechoceanu, co prowadzi do zalewania obszarów niżej położonych. Takie obszary z zasady będą bardziej narażone na działanie burz tropikalnych.

 

Uczeni zwracają uwagę na to, że zwykle w regionie jest jeden tajfun piątej kategorii co kilka lat, natomiast w tym sezonie były dwa w ciągu miesiąca. Ponadprzeciętna liczba huraganów wystąpiła szczególnie w północno-wschodniej części Pacyfiku. Tajfun Haiyan z porywami wiatru dochodzącymi do 380 km/h wywołał apokaliptyczne zniszczenia na Filipinach.

 

Od 1969 roku były tylko trzy sztormy na Atlantyku i Pacyfiku, które mogą się równać z supertajfunem Haiyan. Przebił w intensywności huragan Wilma z 2005 roku. Haiyan zostanie zapamiętany jako jedna z najgorszych burz w historii, która spowodowała zniszczenia porównywalne z przejściem niszczycielskiego tsunami w 2004 roku.

 

Tak wielkie prędkości wiatru jak niemal 400 km/h huragany osiągają zwykle na innych planetach, na przykład na Jowiszu. Ogromny huragan na Ziemi jest zatem zaskoczeniem i może być zwiastunem nowej ery meteorologicznych zagrożeń na dużą skalę.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/huragany-beda-coraz-wieksze-ze-wzgledu-zmiany-klimatu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj