Uczeni chcą przewidywać zabójcze fale upałów z dużym wyprzedzeniem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Według różnych szacunków, w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku umiera od 600 do 1300 osób z powodu fal upałów. Badając wzorce pogodowe, naukowcy będą w stanie lepiej przewidywać te ekstremalne wydarzenia nawet kilkanaście dni wcześniej.

 

Jak wynika z badania opublikowanego w Nature Geoscience, zespół prowadzony przez Haiyan Teng z National Center for Atmospheric Research z Kolorado wykonał niemal 6 tysięcy symulacji komputerowych fal upałów. Dzięki temu uczeni doszli do wniosku, że te ekstremalne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych mają miejsce 15-20 dni po pojawieniu się specyficznego wzorca pogodowego.

 

Wzorce te składają się z pięciu wysokociśnieniowych systemów, równomiernie rozmieszczonych na półkuli północnej a cały układ jest bardziej stabilny i pozwala tym gorącym obszarom wysokiego ciśnienia wzmacniać się oraz utrzymywać. Odkryto również, że konfiguracja ta pojawiała się już od 1948 roku.

 

Badanie pozwoli znacznie łatwiej przewidzieć ekstremalne fale upałów a społeczeństwo lepiej się przygotuje na takie wydarzenia. Według Haiyan Teng, te specyficzne wzorce pogodowe powstają naturalnie jednak nie jest to jasne dlaczego są one bardziej stabilne od innych.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/40722-predicting-heat-waves.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj