Izraelskie samoloty pasażerskie zostaną wyposażone w obronny system laserowy

Kategorie: 

Źródło: Elbit Systems/Youtube.com
Producent elektroniki obronnej Elbit Systems ogłosił zakończenie testów systemu laserowego SkyShield, który wkrótce zostanie wprowadzony do samolotów pasażerskich. Użycie lasera pozwoli ochronić samoloty wraz z pasażerami przed rakietami typu ziemia-powietrze.

 

Komercyjna wersja C-MUSIC zawiera połączoną technologię laserową z kamerą termowizyjną, która pozwala "odbić" nadlatujące rakiety poprzez ich zagłuszanie. Gdy czujnik podczerwieni wykryje pocisk, w jego kierunku wystrzelona zostanie wiązka laserowa, powodując zakłócenia w systemie nawigacyjnym nadlatującej rakiety, zdejmując ją z kursu i detonując w bezpiecznej odległości od samolotu.

 

Istnieje również wersja systemu laserowego o zastosowaniu militarnym - MUSIC. Komercyjna wersja powstała jednak ze względu na ataki terrorystów na samoloty pasażerskie. Jednym z przykładów jest nieudany atak, dokonany w 2002 roku w Kenii, kiedy to sprawcy wystrzelili dwie rakiety typu ziemia-powietrze, które nie trafiły w cel. Wydarzenie to wywołało jednak debatę na temat podjęcia odpowiednich środków ochronnych.

 

W pierwszej kolejności, system ten ma pojawić się we wszystkich samolotach pasażerskich izraelskich linii lotniczych El Al Airlines. Jak twierdzi twórca tego systemu obronnego, Elbit Systems, niektóre kraje również podpisały umowę w tej kwestii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj