Południowa Europa do 2100 roku będzie cieplejsza o 5 stopni Celsjusza

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Badania przeprowadzone przez hydrografów z Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej oraz z Uniwersytetu w Kassel informują, że letnie temperatury w południowej części Europy mogą być wyższe o 5 stopni Celsjusza od średnich temperatur, jakie występowały w latach 1961-1990.

 

Naukowcy przeanalizowali wiele modeli klimatycznych i hydrologicznych biorąc pod uwagę różne scenariusze w zależności od tego jak ludzkość będzie działać przez następne sto lat. W ten sposób powstał jeden model cykli wodnych na Ziemi. Celem tego badania było sprawdzenie jakie obszary Europy będą najbardziej narażone na dotkliwe susze.

 

Odkryto, że minimalne poziomy przepływu w strumieniach i rzekach w południowej Europie mogą wynosić do 40% do końca obecnego wieku. Niedobór wody będzie występował niemal dwukrotnie częściej na Półwyspie Iberyjskim, na południu Francji, we Włoszech i na Bałkanach, natomiast zachodniej oraz centralnej części kontynentu i niektórym obszarom Wielkiej Brytanii grożą intensywniejsze susze.

 

Oczekiwane podwyższenie temperatury w południowej Europie, które będzie wynosić 5 stopni Celsjusza, doprowadzi do częstszych i intensywniejszych susz, zwłaszcza gdy uwzględni się zwiększone zużycie wody. Susza w ciągu ostatnich trzech dekad spowodowała straty w Europie wynoszące ponad 100 miliardów euro.

 

 

Źródło: http://www.hydrol-earth-syst-sci.net/18/85/2014/hess-18-85-2014.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj