LHC odkrył nowe cząstki, których istnienie przewidywano ponad 50 lat temu

Kategorie: 

Źródło: CERN/LHCb
Wielki Zderzacz Hadronów od niedawna pracuje na pełnych obrotach a naukowcy już powiadomili o nowym odkryciu. Są to cząstki o nazwie pentakwarki, których istnienie przewidział w 1964 roku amerykański fizyk oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Murray Gell-Mann.

 

Guy Wilkinson, rzecznik prasowy eksperymentu LHCb w ramach którego dokonano odkrycia wyjaśnił, że pentakwark to nie tylko nowo zaobserwowana cząstki, ale również zupełnie nowy rodzaj połączenia kwarków. Badając właściwości tych cząstek naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć strukturę zwykłej materii.

 

Murray Gell-Mann przewidywał, że bariony składają się z trzech kwarków o ułamkowym naładowaniu a mezony z kwarku i antykwarku. Lecz model kwarków dopuszczał także istnienie innego połączenia - czterech kwarków i jednego antykwarku. Mowa oczywiście o pentakwarkach, których istnienie udało się potwierdzić dopiero teraz.

 

Naukowcy będą prowadzić kolejne badania aby dowiedzieć się jak dokładnie powstają te pentakwarki, tj. w jaki sposób kwaki łączą się ze sobą. Nowe dane, które uda się zebrać w ramach eksperymentu LHCb, dadzą fizykom odpowiedzi na pytania związane z tymi tajemniczymi cząstkami.

 

 

Źródło: http://press.web.cern.ch/press-releases/2015/07/cerns-lhcb-experiment-reports-observation-exotic-pentaquark-particles

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj