W Wielkim Zderzaczu Hadronów mogą powstać mikroskopijne czarne dziury

Kategorie: 

Źródło: CERN
Ostatnio coraz więcej mówi się o wznowieniu pracy w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Fizycy mają przed sobą wiele pracy. Spekuluje się, że akcelerator może utworzyć mikroskopijne czarne dziury, dając tym samym dowody na istnienie wszechświatów równoległych.

 

Wielki Zderzacz Hadronów kojarzy się przede wszystkim z odkryciem bozonu Higgsa, tzw. boskiej cząsteczki. Jednak akcelerator ten może również pomóc w badaniach nad ciemną materią. Profesor Mir Faizal z University of Waterloo powiedział dla Dailymail.com, że światy równoległe mogą istnieć w wyższych wymiarach. Jego zespół naukowy uważa, że grawitacja może wyciec do innych wymiarów, co spowoduje powstanie miniaturowych czarnych dziur w akceleratorze.

 

LHC zostanie uruchomiony już w przyszłym tygodniu. Akcelerator będzie teraz pracował ze znacznie większą energią 14 TeV (teraelektronowoltów), w porównaniu do poprzednich 8 TeV. Specjaliści uważają, że tym razem podczas eksperymentów uda się stworzyć mikroskopijne czarne dziury, które odparują w 10-27 sekundy, dlatego nie powinny stanowić żadnego zagrożenia. Niektórzy jednak obawiają się, że takie badania mogą doprowadzić do katastrofy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika moszczoszczak

Taka czarna dziura, nawet

Taka czarna dziura, nawet jakby się dostała do wnętrza Ziemi, to wsysywała by naszą planetę setki tysięcy lat. Ale i tak jest to niemożliwe, bo takie maleństwa parują w ułamku femtosekundy.

Skomentuj