Fizycy posiadają dowód na teorię holograficznego wszechświata

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Wśród wielu naukowych teorii można natknąć się na taką która głosi iż wszechświat jest hologramem. Teraz zespół fizyków zaproponował najpoważniejszy dotychczas dowód, który ma popierać tą teorię.

 

Już w 1997 roku fizyk teoretyczny Juan Maldacena zaproponował intrygujący model wszechświata, w którym grawitacja powstaje w wyniku nieskończenie cienkich strun. Wibrujące struny określają świat, w którym istnieje 9 wymiarów plus czas. Wszystko to może być jednak tylko hologramem. Prawdziwa akcja dzieje się tak naprawdę w innym, bardziej płaskim kosmosie gdzie nie ma grawitacji. Idea Maldacena bardzo spodobała się fizykom, bo dawała im szansę na poradzeniu sobie z brakiem zgodności między teorią grawitacji i fizyką kwantową.

 

Koncepcja Maldacena zainspirowała profesora Yoshifumi Hyakutake z Ibaraki University. W dwóch publikacjach, które pojawiły się ostatnio na repozytoriach naukowych dowodzi on, że koncepcja ze strunami jest rzeczywiście prawdziwa. Naukowiec stosując założenia teorii strun wyliczył dokładnie wszystkie parametry czarnej dziury, jej wewnętrzną energię, pozycję horyzontu zdarzeń, a jego współpracownicy policzyli energię wewnętrzną tego niskowymiarowego wszechświata bez grawitacji i oba obliczenia się zgodziły.

 

Sam Maldacena przyznał, że wydają się być to prawdziwe obliczenia. Inni specjaliści komentują to ostrożnie, ale zauważają, że stosowanie tych kalkulacji daje szanse na przetestowanie wielu innych pomysłów z dziedziny kwantowej grawitacji i teorii strun. Po prostu udowodniono, że koncepcja innego wszechświata, w którym musiałby być wykonany nasz rzeczywiście może istnieć.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu innemedium.pl

 

Źródło: http://innemedium.pl/wiadomosc/japonscy-naukowcy-przedstawili-dowod-ze-wszechswiat-jest-hologramem

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Drapanie po głowie

Fascynujące jest, że

Fascynujące jest, że obserwowany wszechświat jest tylko drobną częścią całości i o to chodzi w tej teorii, a nie że jesteśmy hologramami uludzkimi, owszem osoba wierząca mogłaby powiedzieć, że ciało bez duszy jest tylko hologramem człowieka a nie nim samym.

Skomentuj