Życie może być powszechnym zjawiskiem w naszym Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Uczeni stwierdzili, że życie na innych planetach może być mniej powszechne niż początkowo uważano. Wskazywać mają na to najnowsze modele klimatyczne. Nie oznacza to jednak, że życie znajduje się tylko i wyłącznie na Ziemi.

 

Gdyby nasza planeta znajdowała się nieco bliżej Słońca, efekt cieplarniany spowodowałby iż Ziemia nie mogłaby zostać zamieszkana. Podobna sytuacja miałaby miejsce w przypadku zbyt wielkich odległości - ujemne temperatury nie sprzyjałyby rozwojowi życia. Takich planet jest całe mnóstwo w naszej galaktyce a najlepszym przykładem jest chociażby Wenus bądź Mars. Uczeni oczywiście zakładają iż najważniejszym czynnikiem dla powstania życia jest woda w stanie ciekłym.

 

Aby dojść do tego czy na danej planecie znajduje się ciekła woda, sprawdza się przede wszystkim jej odległość od macierzystej gwiazdy. Naukowcy muszą ustalić, czy znajduje się ona w tzw. strefie zamieszkalnej, czyli jakie temperatury panują na tej planecie. Z góry zakłada się iż klimat musi być podobny do tego na Ziemi aby mogło istnieć tam życie, co jednak może wprowadzić w błąd. Mimo wszystko naukowcy nie są zgodni co do odległości w jakiej planeta może się znaleźć od gwiazdy.

 

Andrew Howard, astronom z Hawajskiego Uniwersytetu Manoa w Honolulu przeprowadził badanie na początku tego roku i odkrył, że życie na innych planetach może występować nawet gdyby znajdowały się one o 50% bliżej swojej gwiazdy w porównaniu do układu Ziemia-Słońce. Jego zespół brał pod uwagę nawet takie planety, w których istnieje ograniczona ilość wody.

 

Życie na innych planetach wcale nie musi przypominać tego, jakie znajduje się na Ziemi. Obraz obcych form życia najczęściej jest przedstawiany jako istoty humanoidalne takie jak ludzie, szare humanoidy z wielką głową i wielkimi oczami lub, w formie żartu i pogardy dla teorii życia pozaziemskiego, "zielone ludziki z wielkimi trąbami zamiast uszu". Życie na innych planetach może istnieć chociażby w formie mikrobów, na przykład takich jakie ostatnio odkryto głęboko pod powierzchnią naszej planety. Naukowcy z Michigan State University uważają, że życie na naszej planecie mogło powstać właśnie pod Ziemią.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/news/earth-is-only-just-within-the-sun-s-habitable-zone-1.14353

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj