Zapadnięcie się Wszechświata w ciągu jednej chwili jest możliwe, twierdzą uczeni

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Fizycy z Uniwersytetu Południowej Danii ogłosili, że są w posiadaniu dowodów potwierdzających teorię iż Wszechświat nie jest wieczny a w każdym momencie może się dosłownie zapaść. Wszystko to, co się w nim znajduje zostałoby skompresowane do postaci osobliwości. Uczeni twierdzą również, że ryzyko takiego zdarzenia jest znacznie większe niż dotychczas uważano.

 

Według teorii, może nastąpić radykalne przesunięcie wszystkich sił we wszechświecie, co spowoduje, że każda mała cząstka w nim stanie się bardzo ciężka. Każdy atom, planeta czy galaktyka będzie miliardy razy cięższa niż jest teraz i będzie to miało katastrofalne skutki. Nagłe zwiększenie masy spowoduje ściśnięcie wszystkiego do niewielkiej postaci supergęstej anomalii. Gdy powstanie ten supergorący i supermasywny wszechświat, ten jaki znamy przestanie istnieć.

 

Mimo, że brzmi to szokująco takie procesy w skali mikro są znane fizykom. Nazywa się to gwałtownym przejściem fazowym i jest to podobne zjawisko jak to, w wyniku którego ogrzewany magnes traci swoją magnetyzację. Przemiana fazowa wszechświata może nastąpić wtedy, kiedy któryś z bozonów cechujących wchodzących w skład skalarnego pola Higgsa, na którym umasawiają się cząstki elementarne, osiągnie wartość inną niż te w pozostałej części pola.

Jeżeli nowa wartość da w efekcie niższą energię, to może powstać bąbel rozprzestrzeniający się z prędkością światła we wszystkich kierunkach. Wszystkie cząstki elementarne wewnątrz niego osiągną masę o wiele większą niż gdyby były na zewnątrz, a tym samym będą one zebrane razem i utworzą supermasywny ośrodek.

 

Naukowcy nie wiedzą, kiedy do tego dojdzie, ale nie wykluczają, że coś takiego wystąpi tu i teraz, ani, że mogło się już gdzieś zacząć i wtedy dni wszechświata są już policzone. Teoria przejścia fazowego nie jest jedyną teorią, na podstawie której można przewidywać zapadnięcie się wszechświata. Jest jeszcze stanowiąca odwrotność Wielkiego Wybuchu, teoria Wielkiego Kolapsu. Według niej, rozszerzanie się wszechświata nie będzie trwało wiecznie i w końcu zacznie się on kurczyć aż do postaci supergęstej osobliwości kwantowej.

 

Mimo, że nowe obliczenia przewidują, że kolaps jest teraz bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej, to jest oczywiście możliwe, że nie stanie się to nigdy. Jest też warunek konieczny do zmiany fazy. Wszechświat musi się składać z cząstek elementarnych, które znamy dzisiaj, na przykład wspomnianej cząstki Higgsa. Jeśli wszechświat pełen jest nieodkrytych cząstek, cała podstawa do przewidywania rychłej zmiany fazy po prostu nie ma zastosowania.

 

 

Źródło: http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/zapadniecie-sie-wszechswiata-jest-blizsze-niz-kiedykolwiek

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj