Nowy model wskazuje, że ciemna materia składa się z elektrycznie naładowanych cząstek

Kategorie: 

Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory
Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) twierdzą, że ciemna materia może składać się z elektrycznie naładowanych cząstek, które związane są z nieznaną obecnie nam siłą i w jakiś sposób uniknęły wykrycia. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) pozwoli zweryfikować tę teorię.

 

Szacuje się, że ponad 80% całej materii we Wszechświecie to ciemna materia. Jednak naukowcy wciąż posiadają bardzo małą wiedzę na jej temat - właściwie to nie wiedzą nawet z czego ona się składa. Zespół badawczy któremu przewodził Pavlos Vranas uważa, że opracowany przez niego model ukrytej ciemnej materii może wyjaśniać jej naturę - jej zachowania, z jakich cząstek się składa i jaka siła łączy je ze sobą.

 

Model komputerowy przewiduje, że ciemna materia jest trwała ale produkuje duże ilości naładowanych elektrycznie niestabilnych cząstek jądra atomowego. Są one krótkotrwałe i rozpadły się już dawno temu ale pozostawiły wyraźny ślad w bardzo wczesnym Wszechświecie a ekstremalnie wysokie temperatury plazmy zmusiły je do interakcji z materią.

 

Gdy temperatura powoli spadała, ciemna materia mogła zacząć wiązać się pod wpływem nowej wciąż nieznanej nam formy oddziaływania silnego, tworząc neutralne elektrycznie klastry kilkaset razy cięższe od protonu. Vranas wskazuje, że Wielki Zderzacz Hadronów jest wystarczająco potężny aby mógł odtworzyć warunki po Wielkim Wybuchu, więc może posłużyć do badań i ewentualnie potwierdzić teorię.

 

 

Źródło: http://www.gizmag.com/stealth-dark-matter/39577/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

" elektrycznie naładowanych

" elektrycznie naładowanych cząstek, które związane są z nieznaną obecnie nam siłą"? - hmm, a nie jest to przypadkiem - siła elektrostatyczna? Podejrzewam, że wykładnik tej siły jest mniejszy od 2 (oddziaływań grawitacyjnych) - ze względu na ekspansję Wszechświata

Portret użytkownika blabla

"Wielki Zderzacz Hadronów

"Wielki Zderzacz Hadronów jest wystarczająco potężny aby mógł odtworzyć warunki po Wielkim Wybuchu"
Czyli wytworzyć Wielki Wybóch ponownie?
I znowu wszystko od początku? Powstanie planet, dinozaury, polityka, pieniądze, głupie kobiety lecące na kasę.
To już lepiej atomówka...

Skomentuj