Fizycy zaproponowali teorię, która zakłada istnienie dziewięciu niezależnych wymiarów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Czy to możliwe, że czarne dziury to tak naprawdę mosty do innych światów? Wiele ze znanych filmów i seriali z gatunku Science Fiction sugerowało to rozwiązanie, lecz teraz nowa rewolucyjna teoria zmienia wszystko co wiedzieliśmy o wszechświecie. Naukowcy wskazują, że trzy wymiary przestrzeni jakie znamy mogą być zaledwie początkiem.

 

Nowa teoria w fizyce molekularnej zakłada istnienie dziewięciu wymiarów. Czarne dziury mogą okazać się ostatecznym elementem układanki koniecznym, aby do nich dotrzeć. Co to dokładnie oznacza? Cóż, mówiąc wprost, oznacza to, że czarne dziury mogą być portalami do innego wszechświata. Oczywiście, dotarcie do czarnej dziury w obecnym stanie rozwoju naszej cywilizacji byłoby najprawdopodobniej niemożliwe. Aby więc dotrzeć do sedna sprawy, naukowcy z Instytutu CERN korzystają z Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Istnienie nowych wymiarów pozwoliłoby odpowiedzieć na większość pytań, począwszy od fizyki kwantowej aż po siłę grawitacji. Jedna z takich teorii, zwana Teorią Bran wskazuje, że wiele z wymiarów może istnieć w ukryciu przed innymi wymiarami. Zgodnie ze słowami Chrisa White'a, fizyka z londyńskiego Uniwersytetu Królowej Marii:

 

"Teoria Bran sugeruje, że podstawowym budulcem natury, zamiast cząstek, mogą być tak zwane plany, struny i wyższe wymiary zwane potocznie Branami...Równania teorii strun, które obejmują brany, mają sens jedynie przy 9 wymiarach kosmicznych, a nie trzech, które zdaje nam się obserwować obecnie."

 

Aby w końcu zrozumieć, ile wymiarów istnieje w rzeczywistości, naukowcy przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN szukają więcej oznak dodatkowego wymiaru bądź wymiarów, a jedną z nich są maleńkie czarne dziury. Oczywiście myśląc o czarnych dziurach, większość z nas ma na myśli monstrualne obiekty w przestrzeni kosmicznej, pochłaniające wszystko wokół. Naukowcy z NASA wierzą jednak w istnienie pierwotnych czarnych dziur, tak małych jak rozmiar jednego atomu.

 

Co ciekawe, niektóre z dawnych mitologii zawiera w sobie pomysł istnienia dziewięciu światów. Przykładowo, mitologia nordycka, zakłada istnienie dziewięciu światów, zamieszkiwanych przez różne rasy poczynając od elfów, olbrzymów, ludzi, krasnoludów, a nawet Bogów. Dla Izraelitów, cyfra 9 była symbolem przeczucia, odrodzenia, duchowości i podróży. Mało tego - zgodnie z tradycją chrześcijańską grzesznicy w drodze do piekła przechodzą przez 9 bram, a sama cyfra 9 uchodzi za liczbę absolutnej doskonałości. Jestem pewien że gdyby troche poszukać, znalazłoby się jeszcze kilka przykładów, ale pytanie brzmi po co? Może to poprostu zwykły przypadek, a wszelkie odnalezione połączenia między dawnymi wierzeniami, a dzisiejszymi odkryciami badawczymi, to poprostu zwykły ślepy traf.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika lewak

"cyfra 9 uchodzi za liczbę

"cyfra 9 uchodzi za liczbę absolutnej doskonałości" - no to powalający dowód. A prawo grawitacji Newtona autor zna? Zależność od kwadratu odległości dowodzi, że mamy do czynienia z przestrzenią trójwymiarową!!!!

Portret użytkownika r.abin

Chwała Bogu że 9 - to o 1

Chwała Bogu że 9 - to o 1 mniej od Teorii Strun. Ciekawe dlaczego nie 8-5 (bo 4 już było). Przejście przez BH do innego Wszechświata - to historia stara jak czarne Dziury. Ja proponuję fraktalną budowę WS(wymiar ułamkowy) i wymiar 2,21 (niewiele większy od 2). Czy zwróciliście uwagę, że upakowanie przestrzeni materią jest prawie 0 (i ta nieszczęsna kwantowość wszystkiego - nie wiadomo dlaczego)

Portret użytkownika lewak

Prawo grawitacji, prawo

Prawo grawitacji, prawo Coulomba itp. wykazują zależność siły od kwadratu odległości od źródła. Oznacza to, ze przestrzeń jest 3-wymiarowa (bo strumień siły rozkłada się na powierzchnie sfery, a powierchnia kuli jest proporcjonalna do kwadratu promienia). Analogicznie, 9-wymiarowa przestrzeń rozpraszałaby strumień siły proporcjonalnie do ósmej potęgi odległości, a tak nie jest.

Pozdrawiam

Portret użytkownika korrping

Kto to był BRANE? Teoria, o

Kto to był BRANE? Teoria, o której piszesz, szanowny autorze, to teoria "bran", od rzeczownika "brana", jak "membrana", po angielsku: "brane theory". Kompletny blamaż, brak przygotowania do pisania artykułu...

Portret użytkownika suawco

Człowieku! Ultra-specjalisto

Człowieku! Ultra-specjalisto od setnej części promila wiedzy, jaką dotyczy temat tego artykułu! Ja akurat nie jestem nawet fizykiem, więc poziom tego artykułu był dla mnie satysfakcjonujący i nie jest mi potrzbne wnikanie w takie ultraszczegóły o jakich piszesz w komentarzu. Autor pisze na różne tematy, o jakich pewnie nie masz zielonego pojęcia, więc nieco pokory, albo sięgaj tylko do periodyków stricte naukowych - co tu włąsciwie szukasz naukofcu na pop-naukowym portalu?

Portret użytkownika korrping

Jak ci napiszę do jakich

Jak ci napiszę do jakich periodyków zaglądam to możesz tego nie pojąć, "czytelniku" o "satysfakcjonującym" poziomie wiedzy.  Poza tym naucz się odróżniać naukowe od popularno-naukowego i pseudo-naukowego,  dopiero potem komentuj,  bo akurat taką gafę jak ta wyłuszczona przeze mnie można pier***nąć tylko w tej trzeciej kategorii z wyżej wymienionych. Radzę więc dodatkowo przygotować się nawet do polemiki w komentarzach!  A wiedzę w temacie mam na pewno większą niż tobie może się przyśnić,  czego jednym z dowodów może być uwaga,  którą poczyniłem.

Skomentuj