DARPA rozpoczyna prace nad latającymi lotniskowcami dla dronów

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Już w zeszłym roku mogliśmy się dowiedzieć o nowej technologii wojennej, którą zainteresowały się Stany Zjednoczone. Mowa o latających lotniskowcach dla bezzałogowców. Agencja DARPA powiadomiła o rozpoczęciu programu Gremlins.

 

Koncepcja zakłada wykorzystanie obecnych maszyn, np. bombowców, samolotów transportowych a nawet myśliwców, które zostałyby odpowiednio przystosowane do nowej roli. Najczęściej jednak wskazuje się na czterosilnikowy samolot transportowy C-130 Hercules. Na jego pokładzie znajdowałaby się grupa uzbrojonych dronów, które zostałyby uwolnione w powietrzu nad terytorium wroga. Operator mógłby je obsługiwać z bazy wojskowej lub z towarzyszącego im myśliwca.

Lochheed C-130E Hercules - źródło: U.S. Air Force/Tech. Sgt. Howard Blair/www.af.mil

Program Gremlins ma wykazywać się przede wszystkim oszczędnością, ale także skutecznością. Drony, gdy zostaną uwolnione i wykonają swoje zadanie, mają zostać przechwycone przez latający lotniskowiec, dowiezione do bazy i przygotowane do kolejnej misji. Wszystko to w ciągu 24 godzin. Każdy z "gremlinów" ma cechować się odpowiednią wytrzymałością, tak aby mógł uczestniczyć w około 20 operacjach.

 

Prawdopodobnie miną lata zanim taki system będzie gotowy do działania, natomiast sam program będzie z pewnością stopniowo modyfikowany. W przyszłości DARPA może zaprezentować latający lotniskowiec, na pokładzie którego drony będą powstawały przy użyciu drukarek 3D. Takie maszyny mogłyby być gotowe do działania już w ciągu kilku godzin.

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/news-events/2015-08-28

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj