US Air Force otrzyma broń laserową za kilka lat

Kategorie: 

Źródło: General Atomics
Stany Zjednoczone intensywnie pracują nad bronią laserową od lat ale już wkrótce siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska lądowe będą korzystać z niej na co dzień. Generał sił powietrznych USA Hawk Carlisle uważa, że działa laserowe będą dostępne już w najbliższej przyszłości.

 

System HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System) o mocy 150 kilowatów prawdopodobnie jako pierwszy zostanie zatwierdzony do użytku. W obecnej wersji urządzenie posiada wymiary 1,3 x 0,4 x 0,5 metra i już można byłoby go zamontować na maszynach bezzałogowych, takich jak General Atomics Avenger (znany również pod nazwą Predator C).

Źródło: DARPA

Twórca tej broni laserowej firma General Atomics chce się jednak upewnić, że system będzie skuteczny w zwalczaniu wszelkich celów (rakiet, pocisków moździerzowych, dronów i maszyn lądowych), dlatego poddawany jest rygorystycznym testom. W tym samym czasie, swoją broń laserową opracowuje koncern Lockheed Martin. Działo ABC (Aero-optic Beam Control - zdjęcie na dole) różni się od HELLADS tym, że zapewnia 360-stopniową ochronę w powietrzu przed rakietami i wrogimi samolotami. Jego wdrożenie przewidywane jest dopiero po 2030 roku.

Źródło: Air Force Research Laboratory

Hawk Carlisle uważa, że system HELLADS będzie gotowy do powszechnego użytku "już wkrótce". Trudno stwierdzić kiedy dokładnie to nastąpi - niektórzy szacują, że amerykańskie myśliwce i bezzałogowce będą wyposażone w broń laserową w 2020 roku. Jest to jednak górna granica - DARPA ma nadzieję, że nastąpi to już za 2 lub 3 lata.

 

 

Źródło: http://www.engadget.com/2015/09/18/USAF-combat-lasers-by-2020/

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj