US Army chce zbudować latające lotniskowce dla bezzałogowców

Kategorie: 

Źródło: public domain
Pentagon poinformował właśnie o pracach nad futurystycznymi, latającymi lotniskowcami, które potrafiłyby przenosić bezzałogowce w dowolne miejsce na świecie. W tym celu planuje się wykorzystać i nieco zmodyfikować samoloty wojskowe, takie jak C-130 Hercules.

 

Wstępny plan zakłada, aby zaadaptować wielkie samoloty i przystosować je do tego, aby były zdolne do przenoszenia wielu dronów. Jednym z wymagań funkcjonalnych jest też zapewnienie możliwości startu i lądowania bezzałogowców. Według amerykańskich mediów, możliwe jest zastosowanie samolotów wojskowych takich jak wspomniany C-130 Hercules z koncernu Lockheed Martin. Tworzenie latającego lotniskowca ma się odbyć przy minimalnych zmianach w konstrukcji maszyny bazowej. 

 

Obecnie drony zdolne do podejmowania działań bojowych zaczynają wypierać standardowe myśliwce i bombowce. Stosowanie obecnie konstrukcje bezzałogowców są w stanie działać autonomicznie, a ewentualne ich zestrzelenie przez wroga nie implikuje tak poważnych konsekwencji jak w przypadku maszyn załogowych.

 

Amerykanie planują znaczne poszerzenie możliwości prowadzenia operacji lotniczych tego typu, ale aby można było działać skutecznie drony muszą być bardziej mobilne i mniej zależne od lądowisk. Budowę prototypu latającego lotniskowca ma koordynować agencja DARPA, a pierwsze egzemplarze spodziewane są w ciągu najbliższych czterech lat. Agencja zbiera obecnie oferty potencjalnych wykonawców.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanska-armia-planuje-stworzenie-latajacych-lotniskowcow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj