Stany Zjednoczone wprowadzą do służby nowoczesne lotniskowce Gerald R. Ford w 2016 roku

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja lotniskowca klasy Gerald R. Ford - źródło: Wikipedia
Amerykanie zakończyli budowę pierwszego, nowoczesnego lotniskowca Gerald R. Ford. W trakcie specjalnej ceremonii, która odbyła się w sobotę w mieście Norfolk w stanie Wirginia, po raz pierwszy uruchomiono okręt wraz z tradycyjnym rozbiciem butelki szampana. Jego oficjalne wejście do służby planowane jest na rok 2016, zastępując przy tym lotniskowiec Enterprise (CVN 65).

 

Jest to zupełnie nowy projekt okrętu tego typu od czasu budowy lotniskowców klasy Nimitz w latach 60-tych. Ich ogromny rozmiar i ilość różnych struktur na płycie lotniskowej powoduje, że statek ten bywa nazywany "pływającym miastem". Biorąc pod uwagę fakt, że amerykańskie lotniskowce mają wyporność 100 tysięcy ton, nie wydaje się być to zbytnią przesadą.

 

Nowe lotniskowce amerykańskie będą posiadać cały szereg zaawansowanych technologii, w tym najnowszej generacji systemów radarowych i bardziej efektywną elektrownię jądrową. Statek posiada również duży pokład i trzy windy dla samolotów. Usprawnienia te pozwalają okrętom tej klasy na wykonywanie do 25 procent większej ilości misji niż ich poprzednicy - lotniskowce klasy Nimitz.

 

Najbardziej doniosła modyfikacja to zdolność do uruchamiania z jego pokładu dronów. Spowoduje to, że organizowanie śmiercionośnych ataków z wykorzystaniem bezzałogowców będzie łatwiejsze. Wspomniane "pływające miasto" będzie domem dla ponad 4600 członków załogi. Znajdzie się tam też do 75 samolotów F-35C Lightning II oraz F/A-18E/F Super Hornet.

 

Ponadto warto wspomnieć, że nowy lotniskowiec jest najbardziej energooszczędnym statkiem jaki kiedykolwiek zbudowano i pierwszym wykorzystującym na pokładzie systemy bardziej elektryczne, zastępując przestarzałe parowe. Całe okablowanie ma astronomiczną długość 3 000 000 metrów kabli elektrycznych. Nowe lotniskowce zapoczątkują nową erę w historii amerykańskiej potęgi militarnej. Są one zaprojektowane do służby przez 50 lat. Drugi i trzeci okręt tej klasy - USS John F. Kennedy i USS Enterprise rozpoczną prace odpowiednio w 2025 i 2027 roku.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanie-oddaja-sluzby-supernowoczesny-lotniskowiec-gerald-r-ford

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj