Agencja DARPA chce opracować urządzenia zdolne do samodestrukcji

Kategorie: 

Koncepcyjny mikrochip ulegający samozniszczeniu - Źródło: DARPA
Amerykańska agencja, zajmująca się zaawansowanymi projektami badawczymi, zainteresowana jest opracowaniem technologii samodestrukcji, która przypomina tą jaka pojawiła się w filmie "Mission: Impossible", gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wiadomość tekstową ulegającą samozniszczeniu. DARPA chce, aby na podobnej zasadzie działały nowe urządzenia elektroniczne, wykorzystywane przez armię.

 

Projekt VAPR (Vanishing Programmable Resources) zakłada opracowanie systemów elektroniczych, które mogą zostać fizycznie zniszczone w sposób kontrolowany. DARPA chce aby urządzenia te posiadały wydajność porównywalną do komercyjnych ale o zaprogramowanej ograniczonej trwałości, regulowanej w czasie rzeczywistym, wyzwalanej i/lub wrażliwej na środowisko.

 

Agencja tłumaczy powstanie tego projektu tym, że na polach bitwy coraz częściej stosuje się elektronikę i niemal niemożliwe jest śledzenie i odzyskanie wszystkich urządzeń. To z kolei może powodować "niezamierzoną akumulację w środowisku, potencjalnym nieautoryzowanym użyciem, kompromisem własności intelektualnej oraz przewagą technologiczną wroga".

 

Prace nad projektem będą miały miejsce we współpracy z koncernem informatycznym IBM, firmą Xerox, Honeywell Aerospace oraz SRI International. Pomysły, jakie pojawiły się w związku z opracowaniem takich urządzeń, dotyczą np. użycia częstotliwości radiowych, które spowodują rozpadnięcie się powłoki szklanej na płytce krzemowej i przekształcenie jej w proch; opracowania elementów, które rozpadną się w naturalny sposób gdy nie będą już potrzebne, oraz stworzenie chipów, które dokonają samodestrukcji gdy otrzymają sygnał elektryczny.

 

 

Źródło: www.darpa.mil

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj