DARPA będzie pracować nad urządzeniem pozwalającym widzieć przez ściany

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W agencji DARPA rozpoczną się prace nad urządzeniem które pozwoli człowiekowi zobaczyć to co dzieje się np. za ścianą budynku. Wynalazek ten będzie miał oczywiście zastosowanie w amerykańskiej armii - żołnierz będzie widział potencjalnego przeciwnika, który może szykować na niego zasadzkę.

 

Według agencji, cząsteczki światła, czyli fotony, posiadają w sobie mnóstwo informacji na temat otoczenia, lecz tradycyjne systemy obrazowania przechwytują tylko część z nich. Jak powiedział Predrag Milojkovic z Defense Sciences Office agencji DARPA, chodzi tu o to aby wydobyć z fotonów dane na temat tego, gdzie one wcześniej były i co widziały. W ten sposób można byłoby zrekonstruować trójwymiarowy obraz tego co dzieje się np. w pomieszczeniu obok bez konieczności zmiany swojej pozycji.

 

DARPA będzie przyjmować różne propozycje, dotyczące rozwoju takiego systemu, od zespołów badawczych. Program REVEAL (Revolutionary Enhancement of Visibility by Exploiting Active Light-fields) został podzielony na dwie fazy i w sumie potrwa aż 4 lata, więc będziemy musieli jeszcze długo czekać na pierwsze urządzenie, które pozwoli dosłownie widzieć przez ściany.

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2015/05/22.aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika KR

Fotony jako pojedyńcze

Fotony jako pojedyńcze cząsteczki nie zawierają w sobie takich informacji. W kontekscie powyższego artykułu należałoby mówić o strumieniu fotonow w sensie fal elektromagnetycznych. Oczywiste jednak, że fala elektromagnetyczna o zakresie widzialnym (czyli po prostu światło) nie przeniknie przez ścianę. Jedyna możliwość to dokonać "translacji" fal elektromagnetycznych o innej długości, przenikających przez daną przeszkodę (jak np. ściana) na obraz wyświetlany na monitorze. Przykładem tego jest technologia prześwietlania kostrukcji żelbetowych, no i oczywiście zdjęcia rentgenowskie. Za innowację można by uznać natomiast możliwość uzyskania obrazu bez stosowania dodatkowego źródła promieniowania "oświetlającego" obserwowany obiekt. 

Skomentuj