DARPA testuje egzoszkielety na żołnierzach

Kategorie: 

Źródło: Tom Faulkner, U.S. Army
Naukowcy z Wyss Institute na Harvardzie przez ostatnie 12 miesięcy pracowali nad nowym egzoszkieletem dla amerykańskiej armii. Soft Exosuit powstaje w ramach programu Warrior Web, który został sfinansowany przez agencję DARPA, a niedawno odbyły się jego testy na żołnierzach.

 

Gdy myślimy o egzoszkieletach, zazwyczaj wyobrażamy sobie mechaniczny, masywny kostium wyposażony w wielkie sztuczne kończyny, które dają człowiekowi nadludzką siłę. Jednak Soft Exosuit jest czymś zupełnie innym - egzoszkielet ten jest nadzwyczaj lekki, ponieważ składa się głównie z elastycznej tkaniny naszpikowanej czujnikami. Wszystko jest ze sobą mocno powiązane i połączone z niewielkim komputerem pokładowym.

Źródło: Harvard's Wyss Institute

Wynalazek ten nie zapewnia wyjątkowej siły ale sprawia, że kilkugodzinne marsze z pełnym ekwipunkiem (plecakiem, karabinem itp.) stają się mniej uciążliwe i zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji. Czujniki wykrywają i naśladują ruch nóg użytkownika oraz wspierają mięśnie i stawy. Dzięki temu każdy krok kosztuje mniej energii. Również cały sprzęt wydaje się lżejszy.

 

Dodatkowo egzoszkielet gromadzi wszelkie możliwe dane dotyczące np. aktywności mięśni, wydatku energetycznego czy stawianych kroków (długość i częstotliwość). Soft Exosuit został zaprojektowany tak aby był wygodny, lekki, możliwie jak najmniej skomplikowany oraz aby można było go nosić pod ubraniem. Urządzenie będzie mieć przede wszystkim zastosowanie militarne ale twórcy nie wykluczają, że może zostać w przyszłości udostępnione również dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Źródło: http://spectrum.ieee.org/video/robotics/military-robots/darpa-tests-batterypowered-exoskeletons-on-real-soldiers

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj