Amerykańska armia rozwija futurystyczny strój bojowy

Kategorie: 

Pod koniec maja bieżącego roku Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) wezwało naukowców do opracowania rewolucyjnego kostiumu, zwanego Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS). Możliwości tej technologii są porównywane do zbroi z filmowego Iron Mana.

 

Powyższy krótki film ma zaprezentować jak mniej więcej będzie wyglądać TALOS a zagłębiając się w szczegóły bez przesady można stwierdzić iż Iron Man najwyraźniej nie jest tylko filmem science fiction. Problem jednak polega na tym, że spora część ludzi, która ogląda filmy uważa iż film to tylko film - wymysł reżysera, i nic więcej.

 

TALOS będzie zawierać nowoczesną technologię płynnego pancerza. Ciecz będzie się składać z mieszaniny twardych nanocząstek, która w normalnych warunkach pozostaje w stanie płynnym. Natomiast pod wpływem uderzenia natychmiast zamienia się w ciało stałe. Dzięki temu, kostium będzie chronił użytkownika przed kulami, nożem czy odłamkami. Technologię tą rozwijają naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT).

 

Co więcej, USSOCOM zażądało kostiumu, który znacznie zwiększy siłę, będzie zawierał komputery, antenę komunikacyjną oraz technologię, która pozwoli użytkownikowi wykorzystać myśli poznawcze i otoczenie do wyświetlania spersonalizowanych informacji. TALOS będzie wyposażony w ogrzewanie, klimatyzację i tlen, natomiast DARPA opracowuje technologię, dzięki której kostium będzie mógł monitorować zdrowie żołnierza oraz użyć specjalnego spray'u, który w przypadku odniesienia ran zatrzyma krwawienie.

 

Zbroja, która da nadludzką siłę jego użytkownikowi może wykorzystywać technologię sztucznych mięśni, o której wspominaliśmy miesiąc temu. Dzięki nim, przyszłe maszyny będą w stanie udźwignąć przedmioty nawet 80 razy cięższe od ich własnej masy. To się jednak dopiero okaże, gdyż TALOS jest obecnie w fazie rozwojowej, natomiast jego pierwsze zastosowanie bojowe jest planowane w ciągu nadchodzących trzech lat.

 

 

Źródła:

http://www.army.mil/article/104229/Army_explores_futuristic_uniform_for_SOCOM/

https://www.fbo.gov/index?s=opportunity&mode=form&id=4e1d130bf4c77ce3d23249965aef0538&tab=core&_cview=0

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem