DARPA chce stworzyć nowe, zminiaturyzowane pojazdy opancerzone

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Dzisiejsze czołgi są przede wszystkim duże, masywne i posiadają gruby pancerz, przez co są wolniejsze i łatwiej w nie trafić. Amerykańska agencja DARPA powiadomiła o swoim nowym programie, w ramach którego opracowany zostanie nowoczesny pojazd - mniejszy, słabo opancerzony ale bezpieczny i bardzo szybki.

 

Program Ground X-Vehicle Technology (GXV-T) zakłada stworzenie nowego, zaawansowanego pojazdu opancerzonego, który pozbędzie się grubych pancerzy, będzie mniejszy i lżejszy niż dzisiejszy czołg a co za tym idzie, będzie znacznie szybszy. Mimo tego, załoga będzie się czuć bezpiecznie a pojazd będzie trudny do wykrycia.

 

Jak informuje DARPA, masa i wielkość pojazdu zostanie zmniejszona nawet o 50%, jego szybkość przemieszczania zwiększy się o 100% i usunięte zostaną sygnatury, które pozwolą wykryć pojazd przez wroga. Ponadto, maszyna prawdopodobnie będzie wymagała dwuosobowej załogi do jej obsługi i będzie mogła poruszać się niemal po każdym terenie.

 

Nowa technologia ma zostać opracowana do 2017 roku. DARPA planuje podpisać kontrakty z firmami w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Program GXV-T ma zrewolucjonizować pojazdy opancerzone, które są dziś duże, wolne, łatwe do wykrycia i podatne na ataki.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj