Badania genetyczne uzbekistańskich dzieci pozwolą odkryć przyszłych olimpijczyków

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Aby dostrzec przyszłych olimpijczyków, najpowszechniejszą praktyką jest poszukiwanie i rozwój młodych talentów. Jednak Uzbekistan już od przyszłego roku planuje rozpocząć testy genetyczne, które pozwolą odkryć przyszłych sportowców.

 

Jak powiedział Rustam Muhamedov, dyrektor laboratorium genetyki w Instytucie Chemii Bioorganicznej, kraj w ciągu ostatnich dwóch lat badał geny na poziomie molekularnym najlepszych uzbekistańskich sportowców i wybrał zestaw 50 genów, które będą poszukiwane u dzieci w wieku od 10 lat. Dodał również, że USA, Chiny i inne kraje europejskie badają i odkrywają ludzkie genomy, określające skłonność do konkretnych dyscyplin sportowych.

 

Uzbekistańskie dzieci będą mieć przeprowadzane badania krwi a ich rodzice zostaną powiadomieni o konkretnych dyscyplinach sportowych, do jakich ich pociechy w przyszłości będą się nadawały najbardziej. Pomysł ten jest jednak uznawany za kontrowersyjny a eksperci uważają, że prowadzenie badań genetycznych w tym kierunku prezentuje szereg problemów na tle moralnym i etycznym.

 

 

Źródło: http://www.theatlantic.com/international/archive/2014/02/uzbekistan-is-using-genetic-testing-to-find-future-olympians/283001/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj