Polscy naukowcy stworzyli nowy typ ładowalnych baterii

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: Flickr/TechStage/CC BY-ND 2.0

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego opracowali nowy typ ładowalnych baterii, które są bezpieczniejsze, bardziej wydajne i ekologiczne. Można je stosować nawet w samochodach elektrycznych czy w większych maszynach.

 

W wyniku współpracy Wydziału Chemii UW i ekspertów z Instytutu Chemii Przemysłowej, opracowano polimerowy elektrolit, który minimalizuje ryzyko zapłonu baterii litowej. Jak wyjaśnia dr Bartosz Hamankiewicz z Wydziału Chemii UW, ogniwo bazuje na znanych i wykorzystywanych komercyjnie materiałach elektrodowych, lecz dzięki modyfikacji, udało się zminimalizować użycie lotnych składników, co podniosło bezpieczeństwo eksploatacji baterii.

 

Podstawowe materiały elektrodowe, wykorzystane do produkcji nowego akumulatora, to tlenki o strukturze spinelu: litowo-tytanowy, użyty jako elektroda ujemna, oraz tlenek litowo-manganowy – jako elektroda dodatnia. Oddziela je membrana polimerowa, która zastępuje elektrolit w stanie ciekłym.

 

Nowa bateria zapewnia większy stopień bezpieczeństwa, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku samochodów elektrycznych. Uszkodzony akumulator w trakcie jazdy może wywołać eksplozję. Zastosowanie nowych materiałów pozwala przechowywać i przewozić baterię w stanie naładowanym, co pozwala obniżyć koszty magazynowania i transportu.

 

Warto dodać, że naukowcy pracują nad opatentowaniem swojego wynalazku i wkrótce powinien zostać objęty międzynarodową ochroną patentową. Do tej pory, akumulator testowany był jedynie w laboratorium, lecz Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii będzie pracował nad jego komercjalizacją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj