Izraelska firma rozpocznie masową produkcję baterii, które można naładować w 5 minut

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jeśli zapewnienia firmy StoreDot możemy brać na poważnie to znaczy, że już wkrótce nastąpi prawdziwy przełom w bateriach. Izraelski start-up powiadomił, że rozpocznie masową produkcję akumulatorów dla smartfonów oraz samochodów elektrycznych, które będzie można naładować do pełna w ciągu 5 minut.

 

Firma StoreDot po raz pierwszy przedstawiła swoją technologię w 2015 roku podczas największych na świecie targów elektroniki oraz nowych technologii Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas. Bateria ta korzysta z nanomateriałów i związków organicznych, których podobno nie stosowano jeszcze nigdzie indziej. Akumulator ma być bezpieczniejszy od typowych baterii litowo-jonowych, ponieważ nie jest łatwopalny.

 

Dyrektor Generalny StoreDot Doron Myersdorf powiedział, że prace nad prototypem baterii dobiegły końca i zgodnie z oczekiwaniami masowa produkcja ma rozpocząć się na początku 2018 roku. Chodzi tu o dwa rodzaje baterii - jedna dla smartfonów, druga przeznaczona dla samochodów elektrycznych. Akumulatory będzie można naładować w 5 minut a pojazdy w nie wyposażone będą mogły pokonać 480 kilometrów na jednym naładowaniu. Brzmi nieprawdopodobnie.

 

Myersdorf dodaje, że za 3 kolejne lata jego baterie będą stosowane przez telefony i samochody elektryczne. Przypomnijmy jednak, że dotychczas opracowano już wiele cudownych baterii, które wykazywały się niezwykłą wydajnością i krótkim czasem ładowania ale żadna z nich nie pojawiła się w sklepach. Dlatego gdy w mediach mówi się o nowych rozwiązaniach i nadchodzącym przełomie, ludzie podchodzą do tego raczej sceptycznie. Tylko czas pokaże jak będzie w tym przypadku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

25000 A przez 6 min.? Ściema!

25000 A przez 6 min.? Ściema! Firmy często ściemniają, aby pozyskać kapitał od naiwnych inwestorów, dlatego powinna być zawsze przynajmniej jedna publiczna weryfikacja wynalazku. A tu jest wyraźnie ściema i to kosmiczna!!! Aku do auta el. ma poj. ok. 30 kWh, co oznacza że przez 6 minut można go rozładować/naładować przy napięciu 12 V prądem = 25 kA = 25 000 A. To ja jestem cholernie ciekawy jaka to musi być ładowarka, bo taki prąd nie daje nawet generator w elektrowni atomowej, a kabel musiałby mieć średnicę rury odpływowej od umywalki !!!! hehehehehe

Portret użytkownika Logik

Myślę że te samochody

Myślę że te samochody elektryczne napewno nie będą zasilane z bateri 12V ale prawdopodobnie 220V albo nawet więcej to już bardzo znacznie zmniejszy prąd ładowania. Ale i tak te zapowiedzi o 5-ciu minutach są zbyt optymistyczne. Bardziej realne będzie 30 minut co i tak nie jest źle. Zreszta bateria i tak nie będzie rozładowana do zera więc tym lepiej. Paliwa też nie tankujemy przy całkiem pustym zbiorniku z wyjątkiem sytuacji awaryjnej.

 

 

Portret użytkownika r.abin

Przedmiotowe ładowanie 25KA

Przedmiotowe ładowanie 25KA*300s*12V = da energię 25KWh. Do przejechania 480km - to chyba tylko z górki. Ci "naukowcy" - mieli na myśli (prawdopodobnie) 36V, lub nawet 110V/ Widocznie - nie zdążyli powiedzieć

Portret użytkownika Jack Ravenno

Zapewniam, że dla prądu

Zapewniam, że dla prądu 25000A nie wystarczy przewód o średnicy rury odpływowej od umywalki.

Dla tak dużych prądów STAŁYCH stosuje się wyłącznie POTĘŻNE szyny zasilające.

Skomentuj