Biobaterie zasilane cukrem mogą okazać się technologią przyszłości

Image

Źródło: sxc.hu
Większość biobaterii nie jest w stanie wygenerować odpowiednio dużych ilości energii, jednak uczeni pracują w tym kierunku, gdyż wykorzystują one materiały biologiczne, dzięki czemu są odnawialne i nietoksyczne. Najnowsza prototypowa biobateria jest jednak lżejsza a nawet bardziej wydajna od tych, jakie zazwyczaj znajdują się w przenośnych urządzeniach elektroniczych.

 

W ludzkim organizmie cukier przekształca się w energię w procesie zwanym metabolizmem, który rozkłada cukier na dwutlenek węgla i wodę, uwalniając elektrony. Biobaterie tworzą energię w ten sam sposób, przechwytując elektrony jakie powstają w trakcie tego procesu. Mogą one więc w przyszłości nawet zastąpić tradycyjne baterie, wykorzystujące metale i chemikalia.

 

Naukowcy z Virginia Tech w Blacksburg (USA), Percival Zhang i Zhiguang Zhu, zaprojektowali nową biobaterię o większej wydajności w stosunku do wagi, niż typowe akumulatory litowo-jonowe. Potrafi ona w pełni przekształcić cukier w energię poprzez zastosowanie białek, które pomagają zachodzącej reakcji.

 

System wykorzystuje dwa aktywne enzymy, które uwalniają dwie pary eletronów z cukru a pozostałe enzymy pomagają zresetować zachodzącą reakcję w biobaterii. Gdy reakcja zostaje zresetowana, aktywne enzymy ponownie uwalniają elektrony. Po sześciu takich cyklach, biobateria wydobywa całą energię z cukru, wraz z dwutlenkiem węgla i wodą.

 

Zhiguang Zhu powiedział, że w przyszłości, korzystając z biobaterii wykorzystującej cukier, urządzenia mobilne będą pracować nawet 10 dni. Jednak obecnie nie są one jeszcze na tyle mocne, aby mogły całkowicie zastąpić wszystkie baterie. W pierwszej kolejności, biobaterie mogą mieć zastosowanie w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak tablet czy iPhone.

 

 

Źródło: http://www.fastcoexist.com/3025583/sweet-sugar-might-power-batteries-of-the-future

Ocena: