Ścieki mogą produkować energię elektryczną

Kategorie: 

Naukowcy od wielu lat pracują nad pomysłami, które pozwolą wykorzystać odpady do różnych celów. Wśród nich znajduje się np. produkcja biopaliwa czy energii elektrycznej.

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie jest to warte zachodu, jednak bioelektrownia przedstawiona na powyższym nagraniu (2009 rok) potrafi w ciągu jednego dnia zamienić 20 ton odchodów w biodiesel, który następnie jest wykorzystywany jako paliwo w kotle parowym. Turbina wytwarza 1.5 megawata energii elektrycznej dziennie.

 

Produkcja energii elektrycznej z odpadów również nie należy do nowości. W 2010 roku mieszkańcy pewnej wioski w Indiach skonstruowali elektrownię, która wykorzystuje ścieki do wytwarzania 5 kilowatów energii elektrycznej. Metoda jest rozwijana w różnych krajach świata, również w USA. Grupa inżynierów na Uniwersytecie Stanforda opracowała tak zwaną mikrobiologiczną baterię, która wykorzystuje bakterie znajdujące się w ściekach.

 

Wynalazek zawiera elektrody ujemne i dodatnie. Bakterie powstające w środowisku beztlenowym przyczepiają się do elektrody ujemnej a ich żerowanie na cząstkach organicznych odpadów wytwarza prąd elektryczny, który z kolei jest przechwytywany przez dodatnią, zrobioną z tlenku srebra. Elektrony przepływające do niej redukują tlenek srebra do srebra, które przechowywuje część elektronów. W ciągu dwóch dni elektroda dodatnia absorbuje pełny ładunek elektronów i zostaje w większości zamieniony w srebro. Naukowcy wyjmują tą elektrodę z baterii i ponownie utleniają ją do tlenku srebra.

 

Zespół szacuje, że mikrobiologiczna bateria może wydobyć około 30% energii zawartej w ściekach. Wydajność jest mniej więcej taka sama jak w przypadku najlepszych dostępnych na rynku ogniw słonecznych, które zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną.

 

 

 

 

Źródło: http://www.pnas.org/content/early/2013/09/10/1307327110.abstract?sid=aaf93b5c-9863-49ce-84f9-bf72dcb4ee39

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem