W Chinach uruchomiono największą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną

Kategorie: 

Źródło: Sungrow Power Supply Co.

W chińskiej prowincji Anhui powstała największa na świecie pływająca farma słoneczna i niedawno została uruchomiona. Elektrownie tego typu nie są żadną nowością - powstają już od lat 90. XX wieku i posiadają wiele zalet.


Farma słoneczna w mieście Huainan w prowincji Anhui została zbudowana przez Sungrow Power Supply Co i posiada moc 40 MW. Jako ciekawostkę warto dodać, że jezioro, na którym znajduje się ta instalacja, powstało w wyniku subsydencji spowodowanej bardzo intensywnym wydobyciem węgla.

 

Jak na dzisiejsze standardy, moc 40 MW jest stosunkowo niewielka. Jednak pływające elektrownie słoneczne posiadają istotne zalety - przede wszystkim nie zajmują terenów lądowych, spowalniają proces odparowania wody i wykorzystują ją jako naturalne chłodziwo, co poprawia efektywność paneli i na dłuższą metę ogranicza ich degradację spowodowaną ciepłem.

 

Chiny chcą przestawić się na energię odnawialną i stać się w tej kwestii światowym liderem. Do 2020 roku kraj zainwestuje setki miliardów dolarów w elektrownie słoneczne, wiatrowe i hybrydowe.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj