W niedalekiej przyszłości, każdy z nas będzie mógł posiadać swojego "cyfrowego bliźniaka"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Rozwój internetu i sztucznej inteligencji z pewnością będzie mieć wpływ na nas i zmieni w pewnym stopniu nasze życie. Jak twierdzi futurolog John Smart, w ciągu następnych sześciu lat człowiek będzie mógł posiadać cyfrową wersję swojej osobowości - swojego "cyfrowego bliźniaka".

 

Jeśli przewidywania futurologa się spełnią, to już w najbliższych latach będziemy mogli korzystać z zaawansowanej sztucznej inteligencji, która według wizji Johna Smarta, będzie przypominać naszą osobowość. Każdy z nas będzie mógł posiadać swoją własną, cyfrową wersję samego siebie.

 

Pomysł ten bardzo przypomina koncepcję przenoszenia świadomości człowieka do komputera, o czym pisaliśmy w zeszłym roku. Rosyjski miliarder Dmitrij Itskow chce w przyszłości przenieść swoją świadomość do ciała androida aby stać się nieśmiertelnym. Stephen Hawking skomentował jego marzenie jako możliwe do spełnienia, ponieważ według niego, świadomość człowieka nie potrzebuje ludzkiego ciała i może funkcjonować w komputerze.

Jednak przenoszenie naszego umysłu do komputera nie jest obecnie możliwe. Przewidywania Johna Smarta dotyczą na tyle rozwiniętej sztucznej inteligencji, aby była ona w stanie naśladować naszą osobowość, nasze zachowania itd.

 

Nasz "cyfrowy bliźniak" będzie mógł prowadzić dyskusje, zachowywać się niczym nasza osobista sekretarka bądź przedstawiciel podczas naszej nieobecności i posiadać ludzką twarz. Swoim zachowaniem i sposobiem wyrażania się ma przypominać naszą osobę.

 

Co więcej, Smart przewiduje, że gdyby doszło do naszej śmierci, "cyfrowy bliźniak" mógłby nadal istnieć niczym kopia naszej świadomości - taka pozostałość dla najbliższych osób, którzy będą mogli z nią rozmawiać. Będzie to oczywiście tylko i wyłącznie sztuczna inteligencja.

 

Przewidywania Smarta miałyby się spełnić już w ciągu kilku lat - do 2020 roku. Warto jednak wspomnieć o tzw. technologicznej osobliwości. Raymond Kurzweil uważa, że za około 30 lat sztuczna inteligencja przewyższy intelektualnie człowieka i dojdzie do lawinowych zmian w technologii.

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

 

To właśnie Kurzweil jest zdania, że świadomość człowieka będzie można kiedyś umieścić w komputerze; że zmiany zajdą tak daleko iż wszelkie ludzkie predykcje przestaną być aktualne a sztuczna inteligencja na bardzo wysokim poziomie będzie mogła samodzielnie opracowywać jeszcze bardziej wydajniejsze sztuczne inteligencje.

 

Obserwując postępy w dziedzinie nauki, technologii i sztucznej inteligencji można dojść do wniosku, że to co dziś przewiduje John Smart czy Raymond Kurzweil jest nieuchronne. Krytycy wskazują na poważne zagrożenia jakie czekają na całą ludzkość, łącznie z wyginięciem rodzaju ludzkiego, ale naukowcy najwyraźniej nie zwracają na to uwagi a rozwój trwa w najlepsze.

 

 

Na podstawie: Business Insider

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika John Moll

O, dzięki, ktoś wreszcie mnie

O, dzięki, ktoś wreszcie mnie tu docenił Wink rzeczywiście sformułowanie "jeszcze bardziej wydajniejsze" jakoś nie pasuje.....
W ciągu dnia pojawia się jeden, czasem dwa komentarze ale często dotyczą tych starszych artykułów. Ludzie tu wchodzą ale chyba się wstydzą pisać Wink

Skomentuj