W niemieckim Instytucie Badań Ciężkich Jonów badano dylatację czasu

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
W zeszłym tygodniu na łamach czasopisma Physical Review Letters pojawia się publikacja, w której opisano testy jakie zostały przeprowadzone w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt. Fizycy badali zjawisko, znane jako dylatacja czasu i była to kulminacja 15-letniej pracy, prowadzonej przez międzynarodowy zespół naukowców.

 

Dylatacja czasu została po raz pierwszy opisana przez Alberta Einsteina w szczególnej teorii względności i została już potwierdzona dzięki prowadzonym doświadczeniom. Jest to zjawisko różnic w pomiarze czasu dokonywanym równolegle w dwóch różnych układach odniesienia, z których jeden przemieszcza się względem drugiego a pomiar dotyczy czasu trwania tego samego zjawiska.

 

Fizycy testowali dylatację czasu używając dwóch zegarów - stacjonarnego i "ruchomego". Ten drugi wykonano poprzez przyspieszanie jonów litu w pierścieniu akumulacyjnym Experimental Storage Ring (ESR) - jest to akcelerator w niemieckim Instytucie Badań Ciężkich Jonów.

 

Po przyspieszeniu jonów litu do 1/3 prędkości światła, uczeni mierzyli częstotliwość przejścia między różnymi poziomami energetycznymi, która miała służyć jako tykanie zegara. Natomiast przejścia w obrębie jonów litu, które się nie poruszały, służyły jako zegar stacjonarny.

 

Przeprowadzone testy pozwoliły zmierzyć efekt dylatacji czasu z jeszcze większą precyzją niż w poprzednich badaniach. Według Geralda Gwinnera, fizyka z kanadyjskiego Uniwersytetu w Manitoba, "to niemal pięć razy lepszy wynik od naszego wcześniejszego (z 2007 roku), i wykorzystano od 50 do 100 razy lepszą metodę od jakichkolwiek innych metod, używanych przez innych ludzi do mierzenia relatywistycznej dylatacji czasu".

 

Zrozumienie tego zjawiska ma istotne znaczenie w przypadku niektórych technologii, np. w systemie GPS. Ponadto, Europejska Agencja Kosmiczna chce przetestować w 2016 roku dylatację czasu w przestrzeni kosmicznej wraz z rozpoczęciem projetku Atomic Clock Ensemble in Space (ACES).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj