Sztuczna inteligencja potrafi odtwarzać obrazy z mózgu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0

Naukowcy pochwalili się niezwykłym osiągnięciem. Z pomocą sztucznej inteligencji udało się zrekonstruować obrazy z ludzkiego mózgu. Technika po dopracowaniu pozwoli czytać w myślach, a nawet wkraść się do ludzkiej wyobraźni.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kioto zaprosił do eksperymentu trzy osoby - dwóch mężczyzn w wieku 23 i 33 lat oraz 23-letnią kobietę. W pierwszym etapie pokazywano im obrazki przedstawiające różne obiekty, zwierzęta, ludzi, kształty geometrycze lub litery alfabetu. Następnie ochotnicy podczas kilku sesji musieli sobie przypomnieć co widzieli na obrazkach.

 

Sesje trwały maksymalnie przez dwie godziny i odbywały się w przeciągu 10 miesięcy. Osoby biorące udział w eksperymencie używały wyobraźni, aby odtworzyć zawartość obrazków. W tym czasie naukowcy skanowali aktywność ich mózgów metodą fMRI, natomiast z pomocą głębokiej sieci neuronowej próbowano odczytać te sygnały i na ich podstawie zrekonstruować obraz na komputerze.

Źródło: Yukiyasu Kamitani

Wyniki może nie są powalające, ale z całą pewnością zachęcają naukowców do dalszej pracy. Obrazy odtworzone przez sztuczną inteligencję nie są idealne, lecz widać na nich wzory i kształty, które dają nam pewien wgląd w wyobraźnię człowieka. Gdy technika zostanie dopracowana, będzie można ją stosować np. u pacjentów, którzy zapadli w śpiączkę, aby zrozumieć o czym aktualnie myślą. Czytanie w ludzkich myślach z pewnością posiada znacznie więcej zastosowań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Dreamer

dokładnie o tym samym

dokładnie o tym samym pomyślałem, czyżbyś włamał się do mojego mózgu?  Biggrin

a tak na poważnie próby ingerencji w czyjś mózg , wpływania na cudzą świadomość powinny być obwarowane bardzo restrykcyjnymi przepisami, a łamanie ich powinno być niezwykle surowo karane. Inaczej czeka nas prawdziwa apokalipsa, gdzie gwałt na ludzkim umyśle będzie codziennością.

Portret użytkownika orka

Może na początek zaczipować

Może na początek zaczipować wszystkich przestępców, morderców, gwałcicieli, pedofilów, złodziei, sutenerów i inne ludzkie badziewie a nie tworzyć technologię do włażenia z butami do ludzkich mózgów. Nieeliminowanie ze społeczeństwa patologii, bo ci wszyscy przestępcy kiedyś wyjdą z więzień a w czasie wojen nikt ich w więzieniach nie utrzyma, powoduje, że najgorszy element ludzki przejmuje na własność przestrzeń zarezerwowaną dla uczciwych ludzi. Róbcie tak dalej a na świecie pozostanie najgorszy element, bezwzględny, zdecydowany na wszystko, władczy bo władzę obejmie siłą. Tak już się zdarzało i wszystko idzie ku temu, że będzie tak samo.

Portret użytkownika Dan

To dopiero jest przełom.

To dopiero jest przełom. Poczatek ery z filmu matrix ma swoje miejsce. Od dawna mamy dostepne technologie do kontroli PC za pomoca mysli, na yt chlopaki wykrecaja w ten sposob 30% wiecej dynamiki w grze. Teraz wejdzie do tego obrazowanie jako dodatkowy kontroler. Najciekawsze bedzie zajrzec komus do glowy w chwili smierci. Poczekamy zobaczymy  

Portret użytkownika suawco

Bzdura nie przełom!

Bzdura nie przełom! Niedokładność fMRI została już dawno wykazana http://wyborcza.pl/1,75400,20361089,badania-technika-fmri-do-kosza.html

więc ta metoda w żadnym razie nie nadaje się jako wydajny interfejs mózg-komputer pozwalający w przyszłości rozwinąć technologię do swobodnego przenoszenia świadomości między mózgiem a komputerem. Owszem do takich mikro-zadań jak sterowanie kursorem myszy na ekranie to takie nieinwazyjne metody wystarczają, ale to jest kosmiczna róznica - niestety. Tylko inwazyjne metody łączące bardzo dużą ilość neuronów w rdzeniu kręgowym szerokopasmową magistralą z CPU komputera (podobnie jak to było na filmie Matrix) być może choć to też nie jest pewnik - umożliwią nam "wejść" w wirtualną rzeczywistość.

Skomentuj