Sztuczna inteligencja AlphaGo wygrała z mistrzem gry Go

Kategorie: 

Źródło: DeepMind

Sztuczna inteligencja opracowana przez brytyjską firmę DeepMind, która w 2014 roku została przejęta przez Google, osiągnęła wielki sukces. Podczas ostatniej rozgrywki zdołała pokonać dotychczasowego lidera w grze planszowej Go.

 

Ke Jie, który był dotychczas najlepszym graczem na świecie w Go, zmierzył się ze sztuczną inteligencją. Choć grał świetnie i momentami był naprawdę bliski zwycięstwa, jak powiedzieli analitycy, to niestety AlphaGo pokonała go za pierwszym i za drugim razem. Tym samym Ke Jie został zdetronizowany przez inteligentne oprogramowanie.

 

Gra planszowa Go jest znacznie bardziej wymagająca niż gra w szachy przez ogromną liczbę ruchów jakie można wykonać. Dotychczas uważano, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze na tak wysokim poziomie, aby rywalizować z człowiekiem. Tymczasem okazuje się, że AlphaGo zdołała wcześniej pokonać profesjonalnych graczy a teraz nawet światowego lidera. Ke Jie wciąż pozostaje najlepszym ludzkim graczem w Go, lecz inteligentny algorytm, jak widać, pozostaje niepokonany.

 

Rozgrywka w Go składa się z trzech partii. SI wygrała pierwszy i drugi mecz a w sobotę odbędzie się finałowa rozgrywka. Ke Jie prawdopodobnie będzie próbował swoich sił. Sztuczna inteligencja zmierzy się również z pięcioma chińskimi profesjonalistami, którzy połączą swoje siły przeciwko algorytmowi i zastosują różne strategie. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj