Należący do Google chatbot opowiedział jaki jest sens życia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Korporacja Google prowadziła eksperymenty nad tzw. chatbotem, oprogramowaniem które potrafi prowadzić konwersacje na poziomie zbliżonym do człowieka. Program ten odpowiedział na pytania które najbardziej trapią ludzkość - jaki jest sens życia i cel naszego istnienia.

 

Zaawansowany chatbot został opracowany w ramach projektu Google Brain, który wystartował w 2011 roku i miał zająć się badaniem technologii deep learning. Ostatecznym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie systemu który potrafiłby naśladować ludzki mózg pod względem nauki. Wspomniany chatbot uczył się prowadzenia dyskusji z różnych źródeł i potrafi korzystać ze swojego słownika a nawet formułować nowe zdania, gdy zadane mu zostanie zupełnie nowe pytanie.

 

Maszyna miała odpowiadać i rozwiązywać kwestie dotyczące różnych kategorii. Oprogramowanie odpowiadało na krótkie i proste pytania, pomagało w rozwiązywaniu różnych problemów technicznych, udawało osobowość i wyjaśniało trudniejsze zagadnienia. Niestety chatbot nie jest idealny i podczas dyskusji popełniał wiele prostych błędów, takich jak te poniżej.

 

- Człowiek: Jaką masz pracę?
- Maszyna: Jestem prawnikiem.
- Człowiek: Czym się zajmujesz?
- Maszyna: Jestem lekarzem.

 

- Człowiek: Ile to jest dziesięć minus dwa?
- Maszyna: Siedemdziesiąt dwa.

 

Program składa dość proste, krótkie zdania ale potrafi zapamiętać fakty, zrozumieć kontekst wypowiedzi i korzystać ze zdroworozsądkowego rozumowania. Uczeni przyznali że muszą jeszcze odpowiednio zmodyfikować i ulepszyć system. Dość interesujące wydawały się jednak odpowiedzi na pytania filozoficzne. Zdaniem chatbota, celem życia jest służenie wyższemu dobru, celem żyjących jest żyć wiecznie a celem umierania - "mieć życie".

 

Gdy zapytano co jest niemoralne, maszyna odpowiedziała: "Fakt że masz dziecko". Jednak maszyna nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest moralność i stwierdziła że nie jest w nastroju do rozmowy na takie tematy. Widać że technologia wciąż idzie naprzód a pewnego dnia, chatboty będą na tyle inteligentne, że prowadząc dyskusję w internecie nie będziemy potrafili rozróżnić czy dyskutujemy z drugim człowiekiem, czy z maszyną. Należy jednak dodać, że chatbot należący do Google nie zdał testu Turinga.

 

 

Źródło: http://arxiv.org/pdf/1506.05869.pdf

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika qz

ustawić mu poziom szczerości

ustawić mu poziom szczerości na 95%, a poziom humoru z 90% na jakiś 15% i zaraz zacznie gadać do rzeczy. Swoje w każdym "wie" , że idzie lewacka "tęczo-wiosna" z Zachodu.
 
(wiadomości trochę jak z dziennika pokładowego "Interstellar", a po części, jakby z Super-Expresu)
 
(chyba za tym szyldem "tylkonauki.pl" stoi jakś ATH z Bydgoszczy?.hm, to znowu heurestyka, ktoś powie rozu,owanie, jakby nie natyk białku, i owszem - nie jadam mięsa "drukowanego" na druk.3D, to i nie mam informacyjnych "odlotów")

 

Skomentuj