Sztuczna inteligencja Google stworzyła algorytm szyfrujący bez ingerencji człowieka

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Sztuczna inteligencja, bez pomocy człowieka, nauczyła się tworzyć algorytm szyfrujący w taki sposób, aby wiadomość przekazana z jednego systemu do drugiego nie została przeczytana przez inny system oraz człowieka. Jest to pierwszy taki eksperyment, przeprowadzony przez firmę Google.

 

Badanie przebiegało następująco. Google wykorzystał trzy samouczące się sieci neuronowe - nazwano je Alice, Bob i Eve. Każda sztuczna inteligencja otrzymała zadanie. Alice miała przesłać do Boba wiadomość ale w taki sposób, żeby Eve, która podsłuchiwała swoich "kolegów", nie poznała jej treści. Dlatego Alice musiała stworzyć odpowiedni algorytm szyfrowania.

 

Wymiana informacji między Alice i Bob nie przebiegała pomyślnie, gdyż Eve potrafiła odczytać każdą wiadomość. Dopiero po ponad 15 tysiącach prób Alice osiągnęła sukces - opracowała skuteczny algorytm szyfrujący, tak aby Bob mógł przeczytać wiadomość "za plecami" Eve, której nie udało się jej rozszyfrować.

 

Eksperyment nie posiada żadnych praktycznych zastosowań, gdyż nawet naukowcy nie są w stanie ustalić jaką metodę szyfrowania wykorzystała Alice. Korporacja Google pokazała jedynie jakie możliwości posiada samoucząca się sztuczna inteligencja.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika El62602

Czas, aby Google opracowało

Czas, aby Google opracowało kapsułę medyczną. Przebranie można wykorzystać do przesyłania wiadomości Trzeba tylko zaopatrzyć punkt a i punkt p w świadomość Google, która będzie potrafiła zaszyfrować i rozszyfrować wiadomość

Skomentuj