Sztuczna inteligencja AlphaZero została mistrzem gry w szachy po kilku godzinach nauki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Szachy posiadają wielu zwolenników na całym świecie. Choć jest to stosunkowo trudna gra logiczna to dla sztucznej inteligencji nie jest żadnym wyzwaniem. Inteligentny system komputerowy AlphaZero został uznany za najlepszy program szachowy na świecie.

 

AlphaZero to najnowsze dzieło laboratorium DeepMind korporacji Google i nieco inna wersja systemu AlphaGo Zero, który specjalizuje się w grze Go. Tymczasem program AlphaZero w ciągu czterech godzin nauczył się wszystkich zasad i strategii gry w szachy i w ten sposób stał się nowym cybernetycznym szachowym mistrzem.

Sztuczna inteligencja zmierzyła się z programem Stockfish, który dotychczas był uznawany za najlepszy silnik szachowy. Rozegrano w sumie 100 partii, z czego AlphaZero wygrał 25 razy grając białymi bierkami, które zapewniają graczowi możliwość wykonania pierwszego ruchu, oraz 3 razy z czarnymi bierkami. Wszystkie pozostałe rozgrywki kończyły się remisem, co oznacza, że system Stockfish nie wygrał ani jednej partii.

 

Sztuczna inteligencja bez wątpienia staje się coraz lepsza. Dziś pokonuje ludzi w grach komputerowych oraz w szachach i innych grach planszowych. Jakich osiągnięć SI powinniśmy spodziewać się w przyszłości?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

Pamiętacie film AI Spielberga

Pamiętacie film AI Spielberga? Tam już przewidzano taki scenariusz! Film kończy się sekwencją w której na Ziemi żyją już tylko sztuczne istoty rozumne. Ich postać jest oczywiście umowana, to były jakieś bardzo wysokie szczupłe elastyczne formy o 2 nogach 2 rękach i z głową, ale nie ma to znaczenia, bo może de facto zwycięży jednak koncepcja matrixa w chmurze beż żadnych form lub tylko wyimaginowanych formach w projekcji na sztuczne zmysły wzroku. Tja good bye world!

Osobiście uważam że to wcale nie jest złe. Osiągmięcie nieśmiertelności wieczna młodość bez chorób, a wszystko może być zreszrą zaprogramowane, choroby też, jeśli komus sie znudzi ten raj i niekończące się szczęście. 

Portret użytkownika suawco

Dobre pytanie John! klęska

Dobre pytanie John! Smile klęska się szykuje sromotna dla NI (Natural Intelligence) Sad

Szansa dla człowieka tylko w implantach mózgu zwiększających dotychczasowe możliwości własnego mózgu, tak aby dorównywał SI, tylko czy taka hybryda to jeszcze człowiek? Czy jakiś inny gatunek/byt? Jeśli SI stanie się równie kreatywna co człowiek, a to chyba raczej nieuniknione, to rasa ludzka stanie się tym czym ludzie eopoki kamienia łupanego. Czy SI jest w stanie być empatyczna? Obawiam się że nie bo niezna pojęcia śmierci, bólu fizycznego lub psychicznego i nie jest w zasadzie podatna na zranienie/uszkodzenie, zresztą łatwo się zreperuje poprzez wymianę części zamiast naturalną regenerację.

A może to naturalna kolej ewelucji? 1-komórkowca -> wielokomórkowce -> fauna -> ssaki -> naczelne -> ludzie -> cyberludzie -> SI.

 

Skomentuj